Prezydent Roman Ciepiela

i

Autor: Urząd Miasta Tarnowa Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela

Roman Ciepiela nie dostał wotum zaufania i zagroził dymisją. Awantura na radzie miejskiej

2022-06-30 21:15

Wyjątkowo burzliwy przebieg miała czwartkowa (30 czerwca) sesja rady miejskiej w Tarnowie, podczas której radni decydowali o udzieleniu absolutorium oraz wotum zaufania prezydentowi Romanowi Ciepieli. Włodarz Tarnowa absolutorium dostał, jednak głosowanie w sprawie wotum zaufania - tradycyjnie już - przebiegło nie po jego myśli. Wcześniej Roman Ciepiela zagroził, że poda się do dymisji w przypadku braku wotum zaufania od radnych.

Roman Ciepiela nie dostał wotum zaufania i zagroził dymisją. Awantura na radzie miejskiej

To był wyjątkowo gorący czwartek (30 czerwca) w Tarnowie. Nie chodzi wyłącznie o temperaturę, która w cieniu przekraczała nawet 35 st. Celsjusza, ale również o emocje towarzyszące sesji rady miejskiejRadni decydowali bowiem o udzieleniu absolutorium i wotum zaufania prezydentowi Romanowi Ciepieli. O ile absolutorium zostało uchwalone, to - tradycyjnie już - radni odmówili prezydentowi Tarnowa wotum zaufania. Za wotum głosowało tylko pięciu radnych (Zbigniew Kajpus, Krzysztof Janas, Grzegorz Światłowski, Sebastian Stepek i Marian Wardzała - wszyscy Koalicja Obywatelska). Trzy radne Koalicji Obywatelskiej: Krystyna Mierzejewska, Agnieszka Danielewicz i Kinga Klepacka wstrzymały się od głosy, a pozostali radni byli przeciw (w tym pełen skład klubów: Nasze Miasto Tarnów oraz Prawo i Sprawiedliwość).

Jeszcze przed głosowaniem prezydent Roman Ciepiela zapowiedział złożenie dymisji w przypadku braku wotum zaufania. Teraz jednak złagodził swoje stanowisko i za pośrednictwem mediów społecznościowych wyraził oczekiwanie, że rada miejska podejmie inicjatywę zmierzającą do rozpisania referendum odwołującego prezydenta ze stanowiska. Wówczas o losach włodarza miasta zdecydują jego mieszkańcy.

PRZECZYTAJ: Młodzian wyprzedzał audi, 17-letnia Sandra przypłaciła to życiem. Drogowy koszmar w Brunarach [ZDJĘCIA]

- Uzyskałem „absolutorium” Rady Miejskiej za 2021 r. Komisja Rewizyjna wnioskowała „za”, Regionalna Izba Obrachunkowa wyraziła pozytywną opinię. Nadwyżka budżetowa była najwyższa w historii, dobre wyniki wszystkich spółek komunalnych. Duże zasoby środków pieniężnych na rachunkach Miasta. Nadchodzi jednak trudny okres: potężna inflacja, rosnące koszty energii, zagrożenia wojenne itp. Poprosiłem o udzielenie „wotum zaufania” kluby, które tworzą porozumienie koalicyjne. Radni PiS oraz klubu Naszego Miasta Tarnów natomiast głosowali wspólnie przeciwko „wotum zaufania” Dodatkowo trzy radne z klubu Koalicji Obywatelskiej wstrzymały się od głosu. Obowiązkiem prezydenta i rady gminy jest współpraca. Zadeklarowałem swoje zaufanie i gotowość współpracy z Radą Miejską. W odpowiedzi jest uchwała odwrotna. Radni głosujący przeciw lub wstrzymujący się (skutek taki sam) jeśli chcą zachować twarz powinni pilnie zwołać sesję i uchwalić referendum. Prezydenta nie wybierają radni lecz mieszkańcy Tarnowa. I to oni powinni w tej sprawie wypowiedzieć się. Mogę nie wszystkim radnym odpowiadać (krytyka wzniesienia pomnika bez zgody Rady, dbałość o wydatki i nie uleganie populistycznym pomysłom, ect.), lecz moim obowiązkiem jest dbać o interes całego miasta i wszystkich mieszkańców. I robię to niezmiennie od 30 lat.Czekam na decyzję Rady Miejskiej. Tylko, że może nie dojść do uchwalenia referendum, a to z prostej przyczyny. Nieskuteczne referendum oznacza automatyczne odwołanie Rady Miejskiej. I nowe wybory, lecz nie prezydenta, a Rady Miejskiej - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Czy Roman Ciepiela może zostać odwołany w referendum?

Brak udzielenia wotum zaufania nie oznacza automatycznego usunięcia prezydenta miasta ze stanowiska. Jest jednak "żółtą kartką" ze strony radnych, którzy w ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie ze współpracy z prezydentem oraz nieufność w stosunku do prowadzonej przez niego polityki. W przypadku odmowy wotum zaufania przez dwa lata z rzędu, radni mogą zdecydować się na rozpisanie referendum dotyczącego odwołania prezydenta ze stanowiska. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują jednak mieszkańcy miasta, którzy podczas referendum mogą "obronić" prezydenta.

Prezydent Tarnowa już od 4 lat nie ma szczęścia do głosowań w sprawie wotum zaufania, stąd radni mogą podjąć decyzję o rozpisaniu referendum odwołującego. Jest to jednak dla nich ryzyko, ponieważ zwycięstwo prezydenta w referendum będzie automatycznie oznaczać rozwiązanie rady miejskiej i ponowne wybory do tego gremium. Dotychczas tarnowscy radni odmawiali Romanowi Ciepieli wotum zaufania, jednak nie decydowali się na podjęcie decyzji o rozpisaniu referendum. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jest to ich kompetencja, lecz nie obowiązek. 

ZOBACZ: Tarnów: Jest szansa na wspólną komunikację z gminami. "Rozmowy są zaawansowane"

Sonda
Czy Roman Ciepiela powinien zrezygnować ze stanowiska prezydenta Tarnowa?
Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki