Rosyjski karabin znaleziony w centrum Tarnowa. Jego konstruktor wywołał skandal

i

Autor: The Swedish Army Museum/domena publiczna/wikipedia Karabin Mosin / zdjęcie ilustracyjne.

Rosyjski karabin znaleziony w centrum Tarnowa. Jego konstruktor wywołał skandal [ZDJĘCIA]

2022-06-01 7:59

W centrum Tarnowa właściciel jednej z prywatnych posesji wykopał rosyjski karabin Mosin. Tego typu broń została stworzona pod koniec XIX wieku i do lat 50. XX wieku była podstawowym wyposażeniem żołnierzy Armii Imperium Rosyjskiego, a następnie Armii Czerwonej. Jego twórca Siergiej Mosin wywołał niemały skandal, gdy próbował opatentować skopiowany od innego konstruktora magazynek.

Rosyjski karabin znaleziony w centrum Tarnowa. Jego konstruktor wywołał skandal

W piątek (27 maja) właściciel prywatnej posesji położonej w centrum Tarnowa, podczas prac ziemnych wykopał pochodzącą z I wojny światowej skorodowaną amunicję oraz metalowy element karabinu Mosin. Na miejscu pojawił się policyjny zespół minersko-pirotechniczny, który rozpoznał odnalezione przedmioty jako amunicję kal. 7,62x54 oraz lufę z oprzyrządowaniem. Karabin Mosin został skonstruowany pod koniec XIX wieku przez Siergieja Mosina i do lat 50. XX wieku był podstawowym elementem wyposażenia rosyjskich żołnierzy. Co ciekawe, jego twórca wywołał niemały skandal. Swoją konstrukcję oparł bowiem na skopiowanym magazynku, opracowanym przez Belga Léona Naganta. Mosin nic sobie jednak nie robił z naruszenia praw patentowych innego konstruktora i próbował... opatentować przywłaszczony projekt pod własnym nazwiskiem. Takie postępowanie spotkało się z protestem Naganta, a urząd patentowy ostatecznie odmówił uznania Mosina na twórcę skopiowanego magazynka.

Znaleziony w Tarnowie karabin trafił do prokuratury. Ta instytucja zdecyduje czy zostanie on przekazany jako eksponat do muzeum, czy zostanie zniszczony. Poniżej zdjęcia odnalezionego w centrum Tarnowa karabinu Mosin.

PRZECZYTAJ: Potworny wypadek pod Tarnowem. Nie żyje kierowca quada. Popełnił tragiczny błąd

ZOBACZ: Nowi księża z diecezji tarnowskiej dostali pierwsze parafie. Gdzie wysłał ich biskup?

Sonda
Czy kiedykolwiek znalazłeś/aś niewybuch?
Policja uderzyła w sieć klubów go-go