Tak wyglądała skocznia narciarska na Marcince w Tarnowie. Zachowało się archiwalne nagranie [WIDEO]

Tak wyglądała skocznia narciarska na Marcince w Tarnowie. Zachowało się archiwalne nagranie
Autor: Jakub Hałun/CC BY-SA 3.0/wikipedia, Scena TV/printscreen /youtube Skocznia została rozebrana w latach 80. Nigdy nie udało się jej odbudować.

W ten weekend w Zakopanem odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wielu tarnowian pamięta, że do lat 80. ubiegłego wieku na górze św. Marcina istniała skocznia narciarska i choć nigdy nie rywalizowali na niej zawodnicy ze światowej czołówki, to cieszyła się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta oraz regionu. W szczycie małyszomanii pojawił się nawet pomysł odbudowania obiektu, lecz nigdy nie doszło do jego realizacji.

Skocznia narciarska w Tarnowie

Wyciąg i skocznia narciarska w Tarnowie? Dzisiaj wydaje się to nieprawdopodobne, ale takie obiekty rzeczywiście istniały na górze św. Marcina. Skocznię zbudowano na początku lat 50. Była to konstrukcja drewniana, o punkcie K usytuowanym na 30 metrze. Nigdy nie przeprowadzono na niej zawodów, w których wzięliby udział czołowi zawodnicy ze świata, czy choćby z Polski, jednak mieszkańcy Tarnowa i regionu chętnie przychodzili na "Marcinkę", by oddawać skoki na nartach. Nie jest do końca jasne, ile wynosił rekord tarnowskiego obiektu. Niektóre źródła wspominają o 26 metrach, zaś inne nawet o 34 metrach. Na początku XXI wieku ówczesne władze Tarnowa chciały odbudować skocznię. Był to szczyt małyszomanii, gdy skoki narciarskie stały się najpopularniejszą konkurencją sportową w Polsce. Do realizacji pomysłu nigdy jednak nie doszło i po rozebranej w latach 80. skoczni na górze św. Marcina nie ma już żadnego śladu.

PRZECZYTAJ: Szczepionka na koronawirusa w Tarnowie: Jak się zgłosić? Rejestracja, transport do punktów szczepień

Zachowało się natomiast archiwalne nagranie dokumentujące zbudowany na "Marcince" wyciąg narciarski oraz znajdującą się w tym samym miejscu tarnowską skocznię narciarską. 

ZOBACZ: Święcenia biskupie Artura Ważnego. Znamy datę i miejsce uroczystości

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Gwiazdy w lodowatej wodzie. Tak chwalą się morsowaniem