Święcenia biskupie Artura Ważnego. Znamy datę i miejsce uroczystości

Święcenia biskupie Artura Ważnego. Znamy datę i miejsce uroczystości
Autor: Kggucwa/CC BY-SA 3.0/wikipedia, Konferencja Episkopatu Polski Artur Ważny otrzyma święcenia biskupie w kościele w Mościcach

Mianowany przez papieża Franciszka nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny przyjmie święcenia w sobotę, 30 stycznia w kościele parafialnym NMP Królowej Polski w Mościcach. Z tą parafią biskup-nominat był związany jako wikariusz, a później jako proboszcz. Ze względu na pandemię koronawirusa w uroczystości może wziąć ograniczona liczba osób, ale będzie ona transmitowana w środkach masowego przekazu.

Święcenia biskupie Artura Ważnego

Nominowany w grudniu przez papieża Franciszka na nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artur Ważny przyjmie święcenia w sobotę, 30 stycznia o godz. 10.00 w kościele NMP Królowej Polski w Mościcach. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, ponieważ to w tej parafii ks. Ważny pracował w przeszłości jako wikariusz i proboszcz. Głównym konsekratorem święceń będzie biskup diecezjalny tarnowski Andrzej Jeż, a w uroczystości wezmą udział między innymi: metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Ze względu na obostrzenia sanitarne w świątyni będzie obowiązywał limit wiernych. Transmisję z uroczystości przeprowadzi diecezjalne radio RDN oraz Telewizja Trwam.

PRZECZYTAJ: Kościół w Gumniskach do rozbiórki? Córka żydowskiej rodziny z Tarnowa wygrała w sądzie

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecnie diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej. W 1998 r. został dyrektorem diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego. W 1998 r. został duszpasterzem akademickim w Tarnowie, a w 2003 r. diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W latach 2007-2014 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. W latach 2014-2019 był dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji. Od 2019 r. jest ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej. W 2010 roku został diecezjalnym egzorcystą.

ZOBACZ: Śnieg zasypał Tarnów, teraz czas na mróz. Będzie PRZEŹLIWIE zimno [ZDJĘCIA]

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Oswojona sarenka zgubiła drogę do domu przez śnieg