Tarnów: Będzie więcej klas w liceach. Te profile były najbardziej oblegane

2021-07-22 10:41
Tarnów: Będzie więcej klas w liceach. Te profile były najbardziej oblegane
Autor: Michał Bulsa/domena publiczna/wikipedia W tarnowskich szkołach ponadpodstawowych będzie działać 66 oddziałów.

W tarnowskich szkołach ponadpodstawowych będzie działało więcej klas, niż pierwotnie zakładano. Liczba oddziałów zwiększy się z 62 do 66. Szczególnie zadowoleni mogą być uczniowie, którzy składali swoje aplikacje do I, III i IV LO. Ze względu na duże zainteresowanie podwojono tam liczbę klas z rozszerzoną biologią.

Tarnów: Będzie więcej klas w liceach. Te profile były najbardziej oblegane

Miasto zdecydowało się na zwiększenie liczby klas w szkołach ponadpodstawowych. Zamiast 62, będzie więc działało 66 oddziałów, a na tym może się nie skończyć, ponieważ prezydent Roman Ciepiela zapowiedział, że po rekrutacji uzupełniającej może zapaść kolejna decyzja o zwiększeniu liczby klas. Taki ruch jest podyktowany dużą liczbą chętnych, którzy chcę kontynuować swoją edukację w I, III i IV LO. Aby dostać się tam do klasy z rozszerzoną biologią uczniowie musieli uzyskać z egzaminów minimum 150 punktów, co wykluczyło wielu z nich. W tych szkołach najmocniej oblegane oddziały zostały zatem podwojone. Dodatkowo w CKZiU proponuje się utworzenie w ramach rekrutacji uzupełniającej (już poza systemem naboru elektronicznego) nowego kierunku w zawodzie technik spawalnictwa, zarówno na poziomie Technikum nr 2, jak i Branżowej Szkoły II stopnia nr 1.

PRZECZYTAJ: W Białej znaleziono ciało kobiety. Czy to zaginiona Agata?

Łącznie w Tarnowie edukację na poziomie ponadpodstawowym podejmie w przyszłym roku szkolnym 2040 uczniów. Większość z nich pochodzi spoza miasta, ponieważ tarnowskie podstawówki ukończyło w minionym roku 886 uczniów. Podczas rekrutacji najwięcej chętnych na jedno miejsce było w I Liceum Ogólnokształcącym (klasy mat.-ang.), V Liceum Ogólnokształcącym (klasy pol.-biol.-ang.), XVI Liceum Ogólnokształcącym (klasa policyjna), Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (technik informatyk), Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (technik reklamy).

ZOBACZ: Ksiądz z Bystrej oskarżony o znęcanie się nad małymi dziećmi. Miał bić po głowie i ciągnąć za uszy

- Choć wiążę się to z większymi nakładami finansowymi z budżetu miasta, zdecydowaliśmy w trosce o uczniów o zwiększeniu liczby klas w porównaniu z pierwotnymi planami. Być może dojdą jeszcze klasy po rekrutacji uzupełniającej. Chciałbym w związku z tym przypomnieć, iż z obiecanych na ten rok 213 milionów złotych rządowej subwencji oświatowej miasto otrzymało niespełna 211 milionów złotych, czyli w sumie musi dołożyć z własnego budżetu 129 milionów złotych, aby m.in. w pełnym stopniu sfinansować np. przedszkola - powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Centrum Administracyjne Huty Sendzimira