Tarnów. Mieszkańcy ZAPŁACĄ WIĘCEJ za bilety. FATALNY rok dla komunikacji miejskiej

2020-10-29 8:07
Autobus Tarnów
Autor: Łukasz Grygiel

Epidemia koronawirusa spowodowała gigantyczną dziurę w budżecie komunikacji miejskiej. Zapłacić za to mają mieszkańcy, którym szykowana jest podwyżka cen biletów autobusowych. Magistrat tłumaczy, że chce by była ona możliwie mało dotkliwa i nie będzie dotyczyć stałych klientów komunikacji miejskiej. Cena miesięcznych karnetów ma pozostać na niezmienionym poziomie.

Epidemia koronawirusa miała bardzo negatywny wpływ na budżet miejskiej komunikacji w Tarnowie. Według danych przedstawionych przez magistrat w 2020 roku przychody z biletów wyniosą tylko około 6,5 miliona złotych. 3,7 miliona złotych dopłacą sąsiednie gminy, z którymi miasto ma podpisane komunikacyjne porozumienia, natomiast koszty systemu transportu zbiorowego w Tarnowie to ponad 30 milionów złotych. To oznacza deficyt przekraczający 20 milionów złotych.

Tarnów. Mieszkańcy ZAPŁACĄ WIĘCEJ za bilety. FATALNY rok dla komunikacji miejskiej
Autor: UMT Tarnów Epidemia koronawirusa spowodowała ogromną dziurę w budżecie tarnowskiej komunikacji miejskiej.

Na dzisiejszej (29 października) sesji rady miasta radni pochylą się nad projektem uchwały wprowadzającym podwyżki cen biletów autobusowych. Magistrat planuje oszczędzić stałych klientów komunikacji miejskiej i nie zmieniać stawek za długoterminowe karnety. Drożej mają kosztować za to:

  • normalny bilet jednorazowy na jednej linii, lub 30-minutowy na różnych liniach - 3,60 zł (stawka zaproponowana w projekcie uchwały)
  • ulgowy bilet jednorazowy na jednej linii, lub 30-minutowy na różnych liniach - 1,80 zł
  • normalny bilet 60-minutowy na różnych liniach - 5,00 zł
  • ulgowy bilet 60-minutowy na różnych liniach - 2,50 zł
  • normalny bilet jednorazowy na jednej linii, lub 30-minutowy na różnych liniach dla posiadaczy Karty Tarnowskiej Rodziny - 1,20 zł
  • ulgowy bilet jednorazowy na jednej linii, lub 30-minutowy na różnych liniach dla posiadaczy Karty Tarnowskiej Rodziny - 0,60 zł
  • normalny karnet 5-przejazdowy na jednej linii - 16,00 zł
  • ulgowy karnet 5-przejazdowy na jednej linii - 8,00 zł
  • normalny karnet 5-przejazdowy na jednej linii dla posiadaczy TKR - 4,80 zł
  • ulgowy karnet 5-przejazdowy na jednej linii dla posiadaczy TKR - 2,40 zł

- Choć z zazdrością spoglądam na Nowy Sącz, gdzie komunikacja publiczna od ponad roku jest w pełni darmowa dla mieszkańców, to jednak w naszej trudnej rzeczywistości w Tarnowie, wydaje się to być na ten moment niemożliwe. Teraz kiedy tak ważny jest każdy grosz, a propozycja pozostawienia cen biletów okresowych na niezmienionym (obniżonym w ubiegłym roku) poziomie, przy jednoczesnej podwyżce biletów jednorazowych wydaje się być nieunikniona. Nie ma dobrego momentu na podwyżki, a wszystkich, którym korzystanie z komunikacji przestanie się opłacać z użyciem biletów jednorazowych zachęcamy do skorzystania z taniej oferty biletów okresowych - powiedział portalowi miejskiemu Jakub Kwaśny, przewodniczący tarnowskiej rady miasta.

Daniel w potrzasku