Tarnów. Niższa opłata za wywóz śmieci. Skorzystają nieliczni

2021-09-10 18:13
Tarnów. Niższa opłata za wywóz śmieci. Skorzystają nieliczni
Autor: Manfred Richter/cc0/pixabay Od nowego roku osoby kompostujące odpady organiczne mogą liczyć na niższą stawkę za wywóz śmieci.

Radni nie zgodzili się na propozycję prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, by podnieść stawkę za wywóz odpadów segregowanych z 24 do 30 zł miesięcznie od osoby. Takiego rozwiązania nie poparł żaden z radnych. Akceptację uzyskał natomiast pomysł zmniejszenia opłaty za wywóz śmieci dla osób, które kompostują odpady organiczne.

Podczas wczorajszej (9 września) sesji rady miejskiej w Tarnowie, radni po raz kolejny pochylili się nad problemem zagospodarowania odpadów. Prezydent miasta Roman Ciepiela złożył projekt uchwały w sprawie podwyższenia stawki za wywóz śmieci. Zgodnie z tą propozycją mieszkańcy mieliby płacić 30 zł od osoby miesięcznie. Radni nie wyrazili jednak zgody na takie rozwiązanie. Prezydenckiego projektu nie poparł żaden z członków rady. Aż dziewiętnaście osób głosowało przeciwko podwyżce, a czterech radnych wstrzymało się od głosu. Zdaniem magistratu takie rozwiązanie doprowadzi do pogłębienia w 2022 roku deficytu w systemie gospodarki odpadami. W tym roku niedobór środków wyniósł około 4 miliony złotych, a w przyszłym ma się powiększyć do około 5 milionów złotych. Zwłaszcza, że radni zdecydowali się obniżyć opłatę za wywóz śmieci dla niektórych mieszkańców miasta.

PRZECZYTAJ: Ten 30-latek uwziął się na seniorów! To nie jest osiedle dla starych ludzi?

Chodzi tutaj o osoby zamieszkujące budynki jednorodzinne, które kompostują odpady organiczne. Do tej pory korzystały one z ulgi wynoszącej 1,5 zł od osoby miesięcznie, tymczasem od 1 stycznia 2022 roku ich ulga zostanie podwojona i wyniesie 3 zł od osoby miesięcznie. Projekt uchwały zgłoszony w imieniu klubu PiS przez Mirosława Biedronia znalazł uznanie w oczach większości radnych. Za jego przyjęciem głosowało 17 osób, a 6 osób wyraziło zdanie przeciwne. Przeciwny zwiększaniu bonifikaty był również magistrat, zaznaczając że w uzasadnieniu wnioskodawcy nie zawarli oceny skutków finansowych przyjęcia takiego rozwiązania. Z kolei autorzy projektu zwracali uwagę, że zwiększenie ulgi zachęci większą liczbę tarnowian do kompostowania odpadów organicznych, co w efekcie przyczyni się do zmniejszenia ilości śmieci trafiających do komunalnego systemu gospodarki odpadami. Z danych przytoczonych w uzasadnieniu do uchwały wynika, iż obecnie w Tarnowie jest 9,5 tysiąca domów jednorodzinnych, ale tylko 10 proc. właścicieli takich nieruchomości kompostuje odpady BIO (dane na koniec maja 2021 roku). 

ZOBACZ: Tarnów. Przez nałóg trafił prosto do więzienia. 27-latek rzucił się do ucieczki

Sonda
Czy stawka za wywóz śmieci w Tarnowie jest zbyt wysoka?
Wstrząsający film z interwencji policji. Tak zatrzymano 29-letniego Łukasza!