Prezydent Roman Ciepiela

i

Autor: Urząd Miasta Tarnowa Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela

Tarnów pomoże ukraińskim miastom partnerskim? Jest deklaracja R. Ciepieli

2022-02-19 6:00

Nie ma niestety oznak deeskalacji konfliktu na granicy ukraińsko-rosyjskiej. W każdej chwili może dojść do inwazji, która prawdopodobnie dotknie również ludność cywilną i spowoduje katastrofę humanitarną. Roman Ciepiela zadeklarował wsparcie dla ukraińskich miast partnerskich Tarnowa w przypadku zaostrzenia się konfliktu.

Tarnów pomoże ukraińskim miastom partnerskim? Jest deklaracja R. Ciepieli

Sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej w dalszym ciągu grozi wybuchem wojny. Nie widać oznak deeskalacji i w każdym momencie może dojść do inwazji na pełną skalę. To prawdopodobnie spowodowałoby katastrofę humanitarną na Ukrainie. Roman Ciepiela zadeklarował, że Tarnów w razie zaostrzenia się konfliktu pomoże swoim ukraińskim miastom partnerskim, czyli Winnicy, Białej Cerkwii oraz Tarnopolowi. Prezydent Tarnowa zaznaczył, że chodzi o wsparcie głównie humanitarne, choć nie określił, na czym dokładnie miałoby ono polegać. W przypadku wybuchu wojny na pełną skalę można się jednak spodziewać, że z Ukrainy do Polski dotrze potężna fala uchodźców, a część z nich mogłaby otrzymać schronienie właśnie w Tarnowie. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie trzy ukraińskie miasta partnerskie Tarnowa znajdują się w centralnej i zachodniej części Ukrainy, nie zaś tuż przy zagrożonej rosyjską inwazją granicy.

PRZECZYTAJ: Wojna na Ukrainie. Ważny apel biskupa tarnowskiego! Wierni mają odśpiewać suplikację

- Wystosowałem listy do merów Białej Cerkwi, Tarnopola oraz Winnicy - trzech ukraińskich miast z którymi Tarnów utrzymuje partnerskie kontakty - w których wyraziłem solidarność z mieszkańcami w obliczu zagrożenia działaniami wojennymi oraz zadeklarowałem wsparcie - głównie humanitarne- gdyby doszło do eskalacji konfliktu - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

ZOBACZ: Tragicznie zmarły olimpijczyk zostanie pochowany w Starym Sączu. Kiedy pogrzeb?

Sonda
Czy w razie wojny Tarnów powinien przyjąć uchodźców z Ukrainy?