Ile zapłacimy za wywóz śmieci w Tarnowie? Radni podjęli decyzję

Stawka za wywóz śmieci w Tarnowie znowu wzrosła. Ile zapłacimy od 1 kwietnia?
Autor: Pexels/cc0/pixabay Radni rady miejskiej w Tarnowie podjęli decyzję w sprawie ustalenia opłaty za wywóz śmieci.

Podczas dzisiejszej (25 lutego) sesji rady miejskiej w Tarnowie, radni po raz kolejny mieli się zająć kwestią ustalenia opłaty za wywóz śmieci. Dotychczas mieszkańcy miasta płacili za śmieci posegregowane 24 złote miesięcznie od osoby. Magistrat zaproponował, by stawkę zwiększyć o 5 złotych od osoby miesięcznie tłumacząc, że tylko w ten sposób system gospodarki odpadami będzie się bilansował i samorząd nie będzie musiał do niego dokładać. Sprawa planowanej podwyżki wzbudziła olbrzymie kontrowersje. Wczoraj na ulicy Mickiewicza mieszkańcy w ramach protestu zablokowali przejście dla pieszych. Ostateczne rozstrzygnięcie nie zostało podjęte.

Opłata za wywóz śmieci w Tarnowie

Opłata za wywóz śmieci w Tarnowie pozostała na niezmienionym poziomie. To efekt decyzji radnych, którzy wykreślili punkt dotyczący ustalenia stawki za gospodarowanie odpadami z porządku obrad dzisiejszej (25 lutego) sesji. Wniosek w tej sprawie zgłosił klub Koalicji Obywatelskiej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się aż 19 osób, reprezentujących wszystkie kluby radnych. Trzy osoby (Marek Ciesielczyk, Anna Krakowska oraz Piotr Wójcik) były przeciw, Jolanta Żurowska wstrzymała się od głosu, a Dawid Solak i Angelika Świtalska nie wzięli udziału w głosowaniu. Propozycja magistratu, by od 1 kwietnia podnieść opłatę za wywóz śmieci do 29 złotych od osoby miesięcznie nie zyskała, więc na razie aprobaty radnych. Prezydent Tarnowa wielokrotnie podkreślał, że bez podwyżki nie uda się zbilansować systemu gospodarki odpadami i samorząd będzie musiał do niego dokładać. Z kolei wielu radnych, zwłaszcza opozycyjnych wobec Romana Ciepieli zwracało uwagę, że opłata za wywóz śmieci w Tarnowa była już na przestrzeni kilku lat wielokrotnie podwyższana. Obecnie tarnowianie za posegregowane śmieci płacą 24 złote miesięcznie od osoby, natomiast jeszcze trzy lata temu stawka wynosiła 8,50 zł od osoby miesięcznie.

PRZECZYTAJ: Tarnów. To tam naziści bestialsko katowali ludzi. Jest decyzja w sprawie dawnej siedziby gestapo

Propozycja podniesienia opłaty za wywóz śmieci i to o ponad 20 proc. wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców Tarnowa. Wczoraj na ulicy Mickiewicza trwał protest polegający na zablokowaniu przez uczestników przejścia dla pieszych. Przez około pół godziny kierowcy przejeżdżający przez ścisłe centrum Tarnowa musieli liczyć się z utrudnieniami. Na miejscu zjawiła się również policja, która pilnowała, by demonstracja przebiegała z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

ZOBACZ: Rowery miejskie wracają do Tarnowa. Wiemy od kiedy i ile będą kosztować

Blokada ulicy w Tarnowie "Stop podwyżkom za śmieci"