Tarnowianie za wywóz śmieci zapłacą JESZCZE WIĘCEJ? Nowa propozycja prezydenta!

i

Autor: RitaE/cc0/pixabay W zeszłym roku w Tarnowie dwukrotnie podwyższano opłatę za wywóz śmieci. W tym roku szykuje się kolejna podwyżka

Tarnowianie za wywóz śmieci zapłacą JESZCZE WIĘCEJ? Nowa propozycja prezydenta!

2020-02-11 13:28

W zeszłym roku opłata za wywóz śmieci była dwukrotnie podwyższana. Miastu jednak dalej brakuje pieniędzy na zagospodarowanie odpadów. Duża w tym wina nieuczciwych mieszkańców, którzy nie składają deklaracji śmieciowych. Prezydent Roman Ciepiela daje alternatywę: albo kolejna podwyżka, alba zmiana sposobu naliczania opłat.

W tej chwili w Tarnowie opłata za wywóz śmieci segregowanych wynosi 18 złotych od osoby, choć jeszcze przed rokiem było to zaledwie 8,50 zł od osoby. Rada miasta w minionych 12 miesiącach aż dwa razy musiała podnosić opłatę, ponieważ pierwsza korekta stawki okazała się niewystarczająca. Teraz prezydent Roman Ciepiela znowu wspomina o podniesieniu opłaty. Według jego słów wypowiedzianych w Radiu Kraków, nowa stawka miałaby wynosić 27 złotych od osoby, co oznacza wzrost o 50 procent! 

Winą za konieczność podniesienia opłaty miasto obarcza osoby, które unikają złożenia deklaracji śmieciowej. Urzędnicy nie mogą się doliczyć niemal 20 tysięcy takich deklaracji, wobec czego deficyt muszą zapełnić uczciwi mieszkańcy. Według Romana Ciepieli remedium na ten problem mogłaby stanowić zmiana sposobu naliczenia opłat tak, by uzależnić je od ilości zużytej wody. 

Jednak nawet w tym przypadku mielibyśmy do czynienia ze wzrostem ponoszonych przez tarnowian kosztów zagospodarowania odpadów. Przyjmując średnie zużycie wody na 3 metry sześcienne przypadające na jednego mieszkańca miesięcznie, każdy zapłaciłby 22-24 złote za wywóz odpadów, czyli kilka złotych więcej niż obecnie.

Tymczasem w gminie Tarnów udało się znacznie ograniczyć liczbę niepłacących za wywóz odpadów, o czym pisaliśmy TUTAJ.