Te świnki są naprawdę stare! Mają 3,5 tysiąca lat! NIESAMOWITE znalezisko w Maszkowicach [ZDJĘCIA]

2020-08-14 11:31 Adrian Teliszewski
Te świnki są naprawdę stare! Mają 3,5 tysiąca lat! NIESAMOWITE znalezisko w Maszkowicach
Autor: Warownia na Górze Zyndrama w Maszkowicach/FB Te świnki są naprawdę stare! Mają 3,5 tysiąca lat! NIESAMOWITE znalezisko w Maszkowicach

Niesamowite znalezisko na Górze Zyndrama w Maszkowicach (gm. Łącko)! Podczas prac archeologicznych odkryto tam dwie gliniane figurki przedstawiające świnie. Obiekty mają około 3,5 tysiąca lat. Ich znalezienie było możliwe po odsunięciu ważącego prawie tonę kamienia. Figurki mają kilka centymetrów długości i prawdopodobnie zostały wykonane przez dwie, różne osoby.

Skarby Góry Zyndrama w Maszkowicach

Pochodzące z XVIII wieku przed Chrystusem grodzisko na Górze Zyndrama w Maszkowicach (gm. Łącko) odsłoniło swoją kolejną, skrywaną przez stulecia tajemnicę. Archeolodzy odkopali tam dwie figurki przedstawiające świnie. Posążki mają po kilka centymetrów długości, a ich wydobycie było możliwe po przesunięciu ważącego niemal tonę kamienia. Jak informuje portal polsatnews.pl, figurki znajdowały się wewnątrz domu mieszkalnego z wczesnej epoki brązu, stąd ich wiek można oszacować na 3,5 tysiąca lat.

To na pewno świnki

Początkowo odnaleziono tylko jedną z figurek i powstał spór, jakie zwierzę odzwierciedla gliniany posążek. Wątpliwości rozwiało drugie odkrycie. Po jego dokonaniu archeolodzy nie mieli już wątpliwości, że sympatyczne postacie to świnki, a nie dziki. Prawdopodobnie figurki zostały wykonane przez dwie różne osoby, każda w nieco innym stylu. Po co nasi przodkowie zadawali sobie trud tworzenia takich przedmiotów? Naukowcy wskazują na dwie możliwe przyczyny. Posążki mogły być dla ówczesnych ludzi obiektami kultu, lub... dziecięcymi zabawkami. Zresztą obie opcje wcale się nie wykluczają, wręcz mogą być ze sobą powiązane. Tak czy inaczej świnki wspólnie zamieszkały w nowym domu, a ich uśmiechnięte ryjki świadczą o tym, że są z tego zadowolone. Zresztą przekonacie się o tym sami przeglądając naszą galerię.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.