Trąba powietrzna pod Nowym Sączem. Ogromne zniszczenia w Librantowej i Koniuszowej [AKTUALIZACJA]

2021-06-24 20:03
Trąba powietrzna nad Sądecczyzną
Autor: GRZEGORZ MOMOT/ PAP Trąba powietrzna nad Sądecczyzną

Trąba powietrzna pustoszy miejscowości pod Nowym Sączem. Ogromne zniszczenia w Librantowej i Koniuszowej. Zerwane są dachy, uszkodzone budynki, połamane drzewa. Na miejsce ruszają kolejne zastępy straży pożarnej. A tymczasem synoptycy ostrzegają: to jeszcze nie koniec groźnych zjawisk pogodowych, burz z gradem i nawałnic w Polsce. Śledź z nami najnowsze i najważniejsze informacje o trąbie powietrznej pod Nowym Sączem w Małopolsce. „Huragan” niszczył domy w Librantowej i Koniuszowej.

Trąba powietrzna pod Nowym Sączem w Małopolsce. W Librantowej i Koniuszowej uszkodzonych jest wiele budynków, zerwane lub zniszczone dachy domów i budynków gospodarczych, połamane drzewa i gałęzie. Straż pożarna ruszyła na miejsce, wzywane są kolejne zastępy ratowników.

Aktualny bilans strat to ok. 30 uszkodzonych budynków i jedna osoba ranna.

Trąba powietrzna uszkodziła wiele dachów w Librantowej i Koniuszowej pod Nowym Sączem. Jedna osoba jest ranna.

– W rejonie przejścia trąby powietrznej (pow. nowosądecki) uszkodzonych zostało w różnym stopniu 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Jedna osoba została ranna – podsumowuje wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Na miejscu cały czas pracują strażacy. Na miejscu zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – Służby są w pełnej gotowości do wzmożonych działań. Monitorujemy sytuację i będziemy na bieżąco reagować – zapowiada wojewoda małopolski.

Trąba powietrzna w Librantowej pod Nowym Sączem

Ze wstępnych danych służb wynikało, że wiatr zerwał w całości dachy z 10 domów oraz częściowo z czterech domów i czterech budynków gospodarczych. Połamał też konary drzew i przewracała pomniejsze konstrukcje, np. blaszane garaże. – Sytuacja jest dynamiczna – wskazał rzecznik i poinformował, że na miejsce zdarzenia kierowane są dodatkowe zastępy straży pożarnej.

Mł. bryg. Krzysztof Batorski, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że w Librantowej zerwany został dach z kościoła i kaplicy.