W czwartek, 21 maja akcja tarnowskiej drogówki! Za co policja wystawi mandaty?

2020-05-20 21:34
Policja
Autor: Fleimax/cc0/pixabay Policja - zdjęcie poglądowe

Na czwartek, 21 maja tarnowska drogówka zapowiedziała kolejną odsłonę akcji NURD, dedykowaną bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Nadzorem zostaną objęte miejsca, które są dla nich szczególnie niebezpieczne, na przykład przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego mogą spodziewać się mandatów.

W czwartek, 21 maja na drogach powiatu tarnowskiego zostanie przeprowadzona kolejna odsłona akcji NURD. Kierowcy powinni spodziewać się funkcjonariuszy drogówki zwłaszcza w pobliżu ruchliwych przejść dla pieszych oraz w miejscach, gdzie często dochodzi do potrąceń. Potrzebę prowadzenia takich działań tłumaczą sami mundurowi:  

- Genezą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego muszą spodziewać się mandatów, choć mundurowi chcą też edukować. W ramach takich działań przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

Przy okazji warto przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zmniejszyć prędkość. W praktyce często dochodzi do odwrotnej sytuacji. Kierowcy próbują jak najszybciej przejechać przez pasy, nie zważając na pieszych.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Mariusz Sokołowski, były rzecznik KGP: Czasami jest mi wstyd za policjantów