Dziś zmiana czasu! Weekend o godzinę dłuższy. Kiedy przestawić zegarki?

Zegar
Autor: klamek97 / CC0 / pixabay.com

W nocy z soboty na niedzielę (24/25 października) zmieniamy obowiązujący w Polsce czas, przechodząc z letniego na zimowy. Oznacza to, że najbliższy weekend będzie o godzinę dłuższy. Stanie się tak, ponieważ o godz. 3.00 wskazówki zegarów zostaną cofnięte na godz. 2.00. Bardzo prawdopodobne , że jest to jedna z ostatnich tego typu operacji w historii Polski.

Z soboty na niedzielę (24/25 października) przechodzimy na czas zimowy. O godzinie 3.00 należy cofnąć wskazówki zegara na godz. 2.00. Tego dnia zyskamy, więc dodatkową godzinę! Mniej zadowoleni będą wielbiciele popołudniowych spacerów, ponieważ od niedzieli słońce będzie chowało się za horyzontem godzinę wcześniej niż dotychczas. 

To już jedna z ostatnich zmian czasu. Parlament Europejski w maju 2019 roku poparł zapisy dyrektywy, która znosi ten kłopotliwy dla wielu obowiązek. Do ostatecznego pożegnania wieloletniego zwyczaju dojdzie w 2021 roku. Nie we wszystkich krajach Unii Europejskiej będzie jednak obowiązywał ten sam czas. Każde z państw członkowskich ma prawo podjąć samodzielną decyzję czy woli, by na jego terytorium obowiązywał czas letni, czy zimowy.

A co o zmianie czasu sądzą mieszkańcy Tarnowa? Więcej na ten temat w materiale RADIA ESKA
Strajk kobiet w Krakowie