Wiesław Lechowicz nowym biskupem polowym. Kto go zastąpi w diecezji tarnowskiej?

i

Autor: ascotv/CC BY 3.0/wikipedia, maciekde/cc0/pixabay Wiesław Lechowicz był dotychczas biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Teraz obejmie funkcję biskupa polowego Wojska Polskiego.

Wiesław Lechowicz nowym biskupem polowym. Kto go zastąpi w diecezji tarnowskiej?

2022-01-17 15:06

Wiesław Lechowicz, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiego został mianowany przez papieża Franciszka biskupem polowym Wojska Polskiego. To oznacza, że urodzony w Dąbrowie Tarnowskiej hierarcha przeniesie się do Warszawy, a jego obowiązki w diecezji tarnowskiej obejmie prawdopodobnie inny duchowny. Kto zostanie następcą bp. Wiesława Lechowicza?

Wiesław Lechowicz nowym biskupem polowym. Kto go zastąpi w diecezji tarnowskiej?

Bp Wiesław Lechowicz odchodzi z diecezji tarnowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy został mianowany przez papieża Franciszka biskupem polowym Wojska Polska i w związku z tym przeprowadzi się do Warszawy, gdzie zastąpi abp. Józefa Guzdka, przeniesionego przez papieża na funkcję metropolity białostockiego. Z kolei w Tarnowie pozostaje obecnie trzech biskupów pomocniczych: Stanisław Salaterski, Leszek Leszkiewicz oraz Artur Ważny. Kto zastąpi bp. Wiesława Lechowicza? Ta decyzja należy oczywiście do papieża, który zwyczajowo musi najpierw zostać poproszony przez biskupa diecezjalnego o ustanowienie kolejnego biskupa pomocniczego. W tym przypadku nie jest w ogóle pewne, czy nowa nominacja nastąpi, ponieważ bp Wiesław Lechowicz przez ponad 10 lat w Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, co sprawiało, że często przebywał poza granicami diecezji tarnowskiej. Władze kościelne mogą więc uznać, że diecezja nie potrzebuje kolejnego biskupa pomocniczego, zwłaszcza że zaledwie kilkanaście miesięcy temu wyświęcony został bp Artur Ważny.

Dalsza część artykułu poniżej.

PRZECZYTAJ: Samorządowiec dostał gigantyczny rachunek za ogrzewanie. Podwyżka o 300 proc. "Panie premierze Morawiecki, jak żyć?"

Niemniej w strukturach polskiego Kościoła diecezja tarnowska jest jedną z najważniejszych i największych pod względem liczby parafii oraz liczebności kleru. To powoduje konieczność ustanowienia większej liczby biskupów pomocniczych, pomagających biskupowi diecezjalnemu w pełnieniu obowiązków. Biskupami najczęściej zostają księża, którzy są rektorami Wyższego Seminarium Duchownego, pełnią ważne funkcje w kurii diecezjalnej lub są proboszczami najważniejszych parafii w diecezji. Rektorem WSD Tarnów jest obecnie ks. Jacek Soprych. W tym przypadku przeszkodą do uzyskania nominacji biskupiej może być jednak krótki staż (rektorem został w 2019 roku) oraz młody wiek duchownego. Warto jednak przypomnieć, że urząd rektora sprawował w przeszłości bp Wiesław Lechowicz czy obecny metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Z kolei do najważniejszych urzędników tarnowskiej kurii diecezjalnej należą obecnie: kanclerz ks. Robert Kantor, wikariusz sądowy ks. Rafał Wierzchanowski, ekonom ks. Marcin Kokoszka, wikariusz biskupi do spraw formacji stałej duchowieństwa ks. Grzegorz Ociepka, wikariusz biskupi do spraw misji ks. Krzysztof Czermak oraz wikariusz biskupi do spraw zakonnych ks. Grzegorz Lechowicz. Wśród proboszczów najważniejszych parafii w diecezji tarnowskiej trzeba wymienić: proboszcza parafii w Tarnowie-Mościcach ks. Jacka Nowaka (byłego rektora WSD w Tarnowie), proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie ks. Adama Nitę (byłego kanclerza kurii diecezjalnej), proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu ks. Jerzego Jurkiewicza (były wikariusz biskupi do spraw zakonnych) oraz proboszcza parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ks. Wiesława Piotrowskiego (były dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego tarnowskiej kurii). Formalnie kandydatury na urząd biskupa przedstawia Watykanowi nuncjusz apostolski w danym kraju, który po konsultacjach z członkami krajowego episkopatu przesyła tzw. terno, czyli trzy nazwiska, spośród których papież najczęściej wybiera biskupa. Wcześniej swoją opinię o kandydatach wyraża jeszcze watykańska kongregacja ds. biskupów. Ostateczna decyzja zawsze należy jednak do papieża, który może pominąć kandydatury zgłoszone mu przez nuncjusza i mianować inną osobę.

ZOBACZ: Tarnów. Znaleźli sposób na dziwne napisy na murach! Bohomazy znikną, pojawią się wiersze

Sonda
Czy uważasz, że Kościół nadmiernie ingeruje w zadania państwa i samorządów?
Sam jasnowidz Jackowski boi się swojej wielkiej przepowiedni

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki