Tarnów. Znaleźli sposób na dziwne napisy na murach! Bohomazy znikną, pojawią się wiersze

2022-01-15 6:00
Tarnów. Najdziwniejsze i najśmieszniejsze napisy w miejscach publicznych
Autor: Adrian Teliszewski NO TO RURA

W Tarnowie bohomazy i dziwne napisy mają ustąpić miejsca poezji! W ramach stypendium artystycznego przyznanego Dorocie Omylskiej-Bielat w mieście ma powstać szlak wierszy, który wyeksponuje twórczość mieszkańców. Wybrane propozycje zostaną namalowane na murach i ścianach, oszpeconych obecnie przez bazgroły oraz pseudograffiti.

Tarnów. Znaleźli sposób na bohomazy. Na murach pojawią się wiersze

Wiele miejsc publicznych w Tarnowie jest oszpeconych dziwnymi, czasem wulgarnymi napisami oraz innymi próbkami pseudotwórczości ulicznych "artystów". Sposobem na pozbycie się ich z przestrzeni publicznej ma być realizacja projektu Doroty Omylskiej-Bielat, beneficjentki stypendium artystycznego miasta Tarnowa. Projekt zakłada, że w mieście powstanie szlak wierszy po Tarnowie. Jak informuje tarnowski magistrat, twórczość mieszkańców zostanie uwieczniona na murach, na których dotąd widniały bohomazy i wulgarne napisy. Kolejnym krokiem będzie wybór wierszy, najczęściej krótkich form. Zostaną one skomponowane graficznie, a potem namalowane albo wrzucone jako szablon na tarnowskich ulicach. Na koniec, z gotowych wpisów na ścianach, powstanie ścieżka spacerowa online i nowe punkty do zobaczenia na wirtualnej mapie Tarnowa. Dzięki temu łatwiej będzie je znaleźć w mieście, a zebrane słowa dotrą dalej.

PRZECZYTAJ: R. Ciepiela grzmi po uchwaleniu lex Czarnek: "Należy organizować komplety"

Propozycje własnej twórczości, która miałaby się pojawić w przestrzeni publicznej zamiast bazgrołów można przesyłać do końca kwietnia na adres mailowy: kontakt@jestemmiastem.pl. Równocześnie można zgłaszać propozycje miejsc, które miałyby być częścią szlaku wierszy. A murów i ścian w Tarnowie, które stały się celem wandali niestety nie brakuje. Poniżej galeria zdjęć z próbką "twórczości" miłośników oszpecania przestrzeni publicznej. 

ZOBACZ: Samorządowiec dostał gigantyczny rachunek za ogrzewanie. Podwyżka o 300 proc. "Panie premierze Morawiecki, jak żyć?"

SPRAWDŹ: Pijacki rajd po Tarnowie zakończony ujęciem obywatelskim. Od 37-latka zionęło alkoholem

Sonda
Czy przeszkadzają Ci bohomazy i wulgarne napisy w miejscach publicznych?
W Małopolsce śniegu jak na lekarstwo. W Gorcach można jeździć na nartach