Wojna na Ukrainie. Tarnów obiecał pomoc. Jest odpowiedź miast partnerskich

i

Autor: jorono/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Wojna na Ukrainie. Tarnów obiecał pomoc. Jest odpowiedź miast partnerskich

2022-02-23 7:59

Rosja i Ukraina stoją na krawędzi wojny, która prawdopodobnie spowoduje gigantyczny kryzys humanitarny. Premier Australii ostrzegł nawet, że pełna inwazja może zacząć się w ciągu najbliższej doby. Ukraińskie miasta partnerskie Tarnowa odpisały na list Romana Ciepieli, zawierający obietnicę wsparcia w przypadku eskalacji konfliktu.

Wojna na Ukrainie. Tarnów obiecał pomoc. Jest odpowiedź miast partnerskich

Konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją w dalszym ciągu zaostrza się. Premier Australii ostrzegł nawet, że inwazja na pełną skalę może się rozpocząć w przeciągu 24 godzin. Prawdopodobnie doprowadziłoby do powstania potężnego kryzysu humanitarnego. Już kilka dni temu Roman Ciepiela zaoferował wsparcie ukraińskim miastom partnerskim Tarnowa, w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji. Merowie Winnicy, Białej Cerkwii oraz Tarnopola odpowiedzieli prezydentowi Tarnowa, wyrażając swoją wdzięczność za solidarność okazaną w obliczu konfliktu mogącego przerodzić się w inwazję. Nie ma natomiast konkretnych informacji, na czym miałaby polegać pomoc Tarnowa dla Ukraińców i w którym momencie zostałaby ona uruchomiona. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie trzy ukraińskie miasta partnerskie Tarnowa znajdują się w centralnej i zachodniej części Ukrainy, nie zaś tuż przy zagrożonej rosyjską inwazją granicy. Bieżącą sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej można śledzić po TYM adresem.

Poniżej fragmenty odpowiedzi merów ukraińskich miast partnerskich Tarnowa na list Romana Ciepieli

PRZECZYTAJ: Cztery osoby zginęły w wypadku busa na A4. Kim były ofiary?

- Niebezpieczeństwo eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, jako kraju sąsiadującego, oraz całego cywilizowanego świata. Dlatego Pana wsparcie, w tych trudnych czasach, jest szczególnie cenne. Swoją solidarnością demonstruje Pan jedność naszych miast w walce z zagrożeniem, jakie zawisło nad nami. Dziękujemy Panu oraz wszystkim Polakom za pełną szacunku postawę, słowa zrozumienia i wsparcie dla Ukrainy na drodze do powstrzymania rosyjskiej agresji - napisał Giennadij Dikij, mer Białej Cerkwii. 

Sonda
Czy w razie wojny Tarnów powinien przyjąć uchodźców z Ukrainy?

- W imieniu wspólnoty winnickiej osobiście wyrażam szczery szacunek i dziękuję za słowa wsparcia. Bardzo cenimy, że mamy takich oddanych przyjaciół jak społeczność miasta Tarnowa i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać na korzyść Polski i Ukrainy - odpowiedział Sergiej Morgunow, mer Winnicy.

ZOBACZ: Anita Werner i Michał Kołodziejczyk odwiedzili Tarnów. "Jestem absolutnie zauroczona"

- Jestem niezwykle wdzięczny za list wsparcia, szczególnie w czasie gdy istnieje realne zagrożenie rosyjską inwazją na Ukrainę. W tym trudnym czasie jest bardzo istotne, by pracować wspólnie na międzynarodowym poziomie, by zapobiec nowej wojnie, która może być globalną katastrofą - napisał Volodymyr Kashytshyy, mer Tarnopola.

Trwa agresja Rosji na Ukrainę