WOJNA o szkołę! Samorząd chce zamknąć, kuratorium się nie zgadza

2020-02-14 10:18 Adrian Teliszewski
WOJNA o szkołę! Samorząd chce zamknąć, kuratorium się nie zgadza
Autor: Wokandapix/cc0/pixabay Samorząd tłumaczy, że nie stać do na utrzymywanie szkoły

Samorząd gminy Kamienica chce zlikwidować Szkołę Podstawową nr 2 w Szczawie. Przeciwko takiej decyzji protestowali rodzice uczniów, którzy chodzą do tej placówki. Po ich stronie stanęło małopolskie kuratorium oświaty i wydało negatywną opinię dotyczącą planów samorządu. Spór ma rozstrzygnąć Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rada gminy Kamienica podjęła uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawie wraz z końcem roku szkolnego 2019/20. Zgodnie z tą decyzją uczniowie "dwójki" przenieśliby się do Szkoły Podstawowej nr 1, która znajduje się w tej samej miejscowości. Samorząd argumentuje, że nie stać go na utrzymywanie małej placówki, wychowującej tylko 57 uczniów. 

Dodatkowo prognozy demograficzne dla gminy nie są optymistyczne i zakładają dalszy spadek liczebności młodych mieszkańców miejscowości. Na likwidację nie godzą się rodzice obecnych uczniów "dwójki", którzy chcieliby aby ich dzieci mogły dokończyć edukację w obecnej szkole.

Portal limanowa.in poinformował, że swoją opinię w sprawie wydało już małopolskie kuratorium oświaty. Kuratorium nie chce likwidacji szkoły. Ta decyzja została zaskarżona przez samorząd, który zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o jej zmianę. Wójt gminy podkreślał, że jego argumenty zostały totalnie zlekceważone, a samorząd zapewni dzieciom dojazd do nowej szkoły, która znajduje się w odległości 1,5 kilometra od starej. 

Oszczędności gminy związane z likwidacją szkoły wyniosłyby 400 tysięcy złotych w 2020 roku, a w kolejnych latach mogłyby sięgnąć nawet 1 miliona złotych.