Akcja ratownicza GOPR

Wycieńczony i zmarznięty na kość turysta utknął w górach. Nie był w stanie samodzielnie wrócić z wyprawy

2022-12-12 7:49

Ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR pomogli członkowi wycieczki, który utknął w Beskidzie Sądeckim i nie był w stanie samodzielnie kontynuować wyprawy. W towarzystwie innych osób turysta poruszał się z Hali Łabowskiej w kierunku Cyrli. Ratownicy dotarli do poszkodowanego na skuterze oraz nartach skiturowych po niespełna dwóch godzinach od otrzymania zgłoszenia. Udało się go przetransportować w bezpieczne miejsce.

Wycieńczony turysta utknął w Beskidzie Sądeckim. Pomogli mu ratownicy GOPR

W niedzielę, 11 grudnia około godz. 14.00 ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie o jednym z członków górskiej wyprawy po Beskidzie Sądeckim, który całkowicie opadł z sił i nie był w stanie samodzielnie kontynuować wędrówki. Wycieczka poruszała się szlakiem z Hali Łabowskiej w kierunku Cyrli. Do działań natychmiast zostały zadysponowane zespoły ratowników z Krynicy oraz Piwnicznej, dyspozytor w międzyczasie ustalał jak najdokładniejsze położenie turystów. Do poszkodowanego udało się dotrzeć przy pomocy skutera i nart skiturowych, w niespełna dwie godziny po zgłoszeniu. Wycieńczony i zmarznięty na kość turysta został skuterem przetransportowany do samochodu terenowego, a następnie, wraz z pozostałymi członkami wycieczki został zwieziony w bezpieczne miejsce. Na szczęście pomoc dotarła na czas i nie doszło do tragedii.

Warunki pogodowe w paśmie Jaworzyny Krynickiej

Jak informuje Grupa Krynicka GOPR, na szlakach w paśmie Jaworzyny Krynickiej pokrywa śnieżna wynosi od 30 do 50 cm w miejscach zawianych. Wybierając się na szlaki należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu i ubiorze typowym dla turystyki zimowej. Podstawą do bezpiecznego i sprawnego poruszania się są narty lub rakiety śnieżne. W trosce o własne bezpieczeństwo nie wolno zapominać o posiadaniu naładowaniu telefonu komórkowego z numerami ratunkowymi w górach 601 100 300 i 985, a także zainstalowanej aplikacji "Ratunek".

Zadźgał żonę i popełnił samobójstwo nad zalewem. Tu znaleziono ciało mordercy
Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?