ZMARŁ pochodzący z Szerzyn bp. Czesław Stanula! Cierpiał na raka i chorobę tropikalną

2020-05-15 16:15 AT
Świeca, świeczka
Autor: Pixabay

W wieku 80 lat zmarł biskup Czesław Stanula, urodzony w Szerzynach polski misjonarz, redemptorysta i emerytowany ordynariusz diecezji Itabuna w Brazylii. Jak poinformował o. Roque Alves, pochodzący z diecezji tarnowskiej hierarcha cierpiał między innymi na raka prostaty i tropikalną chorobę chicungunha. W 2017 roku biskup Stanula osobiście odebrał Honorowe Obywatelstwo swojej rodzinnej gminy.

Biskup Czesław Stanula urodził się 27 marca 1940 roku w Szerzynach. Mając 17 lat wstąpił do zakonu redemptorystów. Święcenia kapłańskie przyjął w Tarnowie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza w 1964 roku. Trzy lata później rozpoczął pracę misjonarza w Ameryce Łacińskiej. Początkowo przebywał w Argentynie, a następnie przeniósł się do Brazylii.

W 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Floresta, a w 1997 roku bp. Stanula został biskupem diecezji Itabuna w stanie Bahia, którą rządził do emerytury, na którą przeszedł w 2017 roku. W tym samym roku odwiedził rodzinne Szerzyny i odebrał Honorowe Obywatelstwo tej gminy.

O śmierci redemptorysty poinformował ojciec Roque Alves, przełożony wiceprowincji Bahia. Zgodnie z jego relacją bp. Czesław Stanula zmarł późnym wieczorem 14 maja (czasu lokalnego) w szpitalu. Cierpiał między innymi na raka prostaty oraz tropikalną chorobę chicungunha.

Biskup Czesław Stanula zostanie pochowany dzisiaj (15 maja) w brazylijskim mieście Salvador (stan Bahia) o godz. 15.00 czasu lokalnego.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Prezydent Katowic: Hejt na Śląsk i górników jest czymś karygodnym