W diecezji tarnowskiej wracają bierzmowania! Nowe wytyczne w sprawie pogrzebów

2020-05-15 9:23 AT
Kielich z winem w kościele, hostia
Autor: Robert Cheaib/cc0/pixabay Od 1 czerwca w diecezji tarnowskiej będzie mógł być udzielany sakrament bierzmowania

Biskup Andrzej Jeż przywrócił możliwość udzielania sakramentu bierzmowania w diecezji tarnowskiej. Pod pewnymi warunkami można do niego przystąpić od 1 czerwca. W związku z łagodzeniem koronawirusowych obostrzeń hierarcha wydał również nowe wytyczne dotyczące pogrzebów.

Biskup zezwolił na udzielanie sakramentu bierzmowania od 1 czerwca, pod warunkiem wyrażania na to zgody przez rodziców lub opiekunów prawnych kandydata. Osoby, które nie przystąpią do bierzmowania w czerwcu, mogą to zrobić po wakacjach, albo w przyszłym roku razem z młodszymi klasami. Za przygotowanie kandydatów będą odpowiadali ich proboszczowie. Ze względu na ograniczenie liczby osób, które mogą równocześnie przebywać w kościele (obecnie limit to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych) należy zredukować do minimum uczestnictwo w uroczystości osób bliskich dla kandydatów.

Nowe wytyczne dotyczą także pogrzebów. Biskup zgodził się, by celebracja odbywała się przy obecności trumien ze zmarłymi w kościele, co dotychczas było zakazane.

Kapłani dostali też zgodę na odwiedzanie chorych z posługą sakramentalną, o ile wierni sami o to poproszą i podczas wizyt będą przestrzegane wszystkie środki ostrożności.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Tak warszawska straż miejska wyławiała łosia ze stawu

PRZECZYTAJ TAKŻE: