W Tarnowie nie będzie nakazu noszenia maseczek? Nowy pomysł rządu

2020-05-14 12:26 AT
koronawirus, maseczka ochronna, kobieta w maseczce
Autor: Vesna_Pixi / Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział dzisiaj (14 maja) stopniowe łagodzenie nakazu noszenia maseczek ochronnych. Na początku zakrywać twarzy nie będą musieli mieszkańcy regionów, w których epidemia koronawirusa wygasa. Jest duża szansa, że na nowych decyzjach rządu skorzystają tarnowianie. Pod górą św. Marcina od ponad miesiąca nie zanotowano przypadków infekcji SARS-CoV-2.

O pomyśle rządu na stopniowe łagodzenie obowiązku zakrywania twarzy powiedział Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. Nowe podejście ma związek ze spadkiem wskaźnika reprodukcji koronawirusa poniżej wartości 1, co oznacza, że epidemia w Polsce zaczyna wygasać. 

Resort chce jednak ostrożnie znosić zalecenia sanitarne tak, by nie doszło do ponownego wzrostu liczby zakażeń. Zniesienia nakazu noszenia maseczek ma więc początkowo dotyczyć regionów, w których nie ma ognisk koronawirusa. To dobra informacja dla tarnowian!

Wśród mieszkańców miasta potwierdzono dotąd (14 maja) jedenaście przypadków koronawirusa. Co więcej, liczba ta nie wzrosła już od ponad miesiąca. O ostatnich przypadkach infekcji dowiedzieliśmy się w Wielkanoc (12 kwietnia). Wygląda, więc na to, że Tarnów może być jednym z pierwszych miast, w których nie trzeba będzie nosić maseczki. Zgodnie z informacjami "Rzeczpospolitej" takie decyzje mają zostać wprowadzone w życie w przeciągu tygodnia, lub dwóch tygodni i będą dotyczyć tylko przestrzeni otwartych. W pomieszczeniach obowiązek zakrywania twarzy będzie dalej egzekwowany.

- I myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych - powiedział Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

Górnik z Rybnika na kwarantannie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: