Ksiądz Tadeusz Rydzyk

i

Autor: Alex Marcinowski/Super Express Ksiądz Tadeusz Rydzyk

"Nigdy z faceta nie będzie kobieta". OSTRE słowa Rydzyka. 28. urodziny Radia Maryja

2019-12-07 19:45

Sobota (7 grudnia) to wyjątkowy dzień dla ojca Tadeusza Rydzyka i całej rodziny Radia Maryja. W Toruniu odbyły się urodziny rozgłośni radiowej założonej przez redemptorystę. Główną ceremonię zaplanowano w Arenie Toruń. Nie zabrakło znamienitych gości z Antonim Macierewiczem, Sławojem Leszkiem Głodziem czy Mariuszem Błaszczakiem na czele. Uroczystości trwały do godz. 19:00.

Od założenia Radia Maryja minęło 28 lat. Każdego roku urodziny rozgłośni radiowej z Torunia obchodzone są bardzo hucznie. Nie inaczej było tym razem. Do Grodu Kopernika przyjechali nie tylko wierni fani Radia Maryja, ale także politycy: nie zabrakło Antoniego Macierewicza, Anny Sobeckiej czy Zbigniewa Ziobry. Arena Toruń pękała w szwach.

Program uroczystości:

12:00 – Wstępne powitania, informacje dla Pielgrzymów
12:15 – Medytacja pierwszosobotnia
12:30 – Różaniec ze słuchaczami
13:00 – Koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
15:30 – Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego

godz. 19:00

Koniec uroczystości! Podczas obchodów 28. rocznicy powstania Radia Maryja nie zabrakło ważnych gości, z ministrami i kościelnymi oficjelami na czele. Spotkanie przebiegło w wyjątkowo uroczystej atmosferze, podczas wielu przemówień goście podkreślali zasługi ojca Rydzyka i jego rozgłośni. Szczególną sympatią publiczności - oprócz Tadeusza Rydzyka - cieszyli się Antoni Macierewicz i Sławoj Leszek Głódź.

godz. 18:44

Ojciec Rydzyk poruszył również kwestie seksualności.

- Księży nazywają homoseksualistami, pedofilami. To taka moskiewska prawda - powiedział szef Radia Maryja. - Nigdy z faceta nie będzie kobieta, jaka to równość. Oni naturę chcą zmienić! - dodał zabierając głos na temat Marszy Równości. 

godz. 18:40

- Sławoju Leszku Głódziu, nie przejmuj się, niech o tobie mówią! Byle nazwiska nie przekręcali, Alleluja i do przodu - nawoływał Tadeusz Rydzyk.

godz. 18:35

Na scenie ponownie zagościł ojciec Rydzyk, który wrócił do składania podziękowań. Ojciec dyrektor przypomniał sobie o kilku pominiętych kościelnych dostojnikach, przez chwilę zastanawiał się, czy kilku gości nie wykreślono specjalnie.

- To służby jakieś chyba... - podejrzewał, co zresztą stało się pretekstem do podziękowań dla państwowych służb: policji czy lekarzy.

godz. 18:20

- Kiedy patrzyłem dziś na salę, nie zauważyłem ani jednego moherowego beretu - powiedział Głódź, wywołując salwy śmiechu publiczności. Przypomniał ponadto postać Jana Szyszki, który - jak podkreślił duchowny - nigdy nie odpuścił imprezy urodzinowej Radia Maryja. - Dzięki Radiu Maryja język polski wszedł do wszystkich emigracyjnych domów - dodał abp. Głódź. - Można powiedzieć, że Radio Maryja jest ambasadorem, kultywuje język polski, tradycję i wszystko to, co Polskę stanowi - zaznaczył duchowny.

godz. 18:10

Przemawia metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

- Po przemówieniach prezydenta, arcybiskupa, premiera zastanawiam się, co mówić, wszystkie tematy wyczerpane - rozpoczął. - Nie jest to jeszcze jubileusz, tylko rocznica, ale pokolenie. Na jubileusz składają się trzy rzeczy: czasy, ludzie i zdarzenia - powiedział. - Nigdy nie sądziłem, że Wojsko Polskie będzie w Radiu Maryja przemawiało, śpiewało i tańczyło - dodał Głódź, podkreślając, że obecność wojskowych na uroczystościach ojca Rydzyka jest zasługą Antoniego Macierewicza (i Mariusza Błaszczaka, jego następcy). Duchowny przypomniał również o czasach, kiedy Radio Maryja było nazywane sektą. 

godz. 18:00

Msza święta wciąż trwa. Licznie zgromadzeni miłośnicy Radia Maryja przystępują do komunii św.

godz. 17:00

- Są próby odwracania praw natury w imię wolności i tolerancji. Przekonuje się, że to dla dobra ludzkości. Przed kilku laty przyjechał do Polski ortodoksyjny Żyd, prezentując swoją książkę ocenił ze smutkiem, że Europa, która odcina swoje korzenie chrześcijańskie, uschnie, że stanie się fałszywa - przestrzegał metropolita częstochowski, ostrzegając jednocześnie przed "pełzającą ateizacją", jako przykład podając Marsze Równości, które uznał za kpinę z religii. Jako kolejny przykład podał spektakl pt. "Klątwa", który nazwał "zarazą".

Arcybiskupowi nie spodobała się też inscenizacja "Chłopów" Reymonta, co rozpoczęło dygresję na temat literatury.

godz. 16:55

- Jaka by była Polska dziś, gdyby nie Radiom Maryja i TV Trwam?! To radio rozbudziło Polskę (...). - Można powiedzieć, że to radio ocala Polskę i polską tożsamość w kraju i poza granicami - podkreślał arcybiskup. - Czy istniałaby Polska jako państwo niepodległe, gdyby nie kościół katolicki i maryjny wymiar życia? - pytał, jak sam przyznał, retorycznie abp. Depo.

godz. 16:45

Czas na kazanie abp. Wacława Depy, który podkreśla swoją "wdzięczność wobec Boga za 28 lat istnienia Radia Maryja". - To przyjście Chrystusa rozpoczęło radosną nowinę o zmiażdżeniu głowy węża - powiedział arcybiskup.

godz. 16:30

Koniec przemówień, zaczyna się "właściwa" część uroczystości. Celebrujący mszę abp. Wacław Depo rozpoczyna modlitwę.

godz. 16:20

Głos zabrał bp. Wiesław Śmigiel, który podziękował ojcu Rydzykowi i jego rozgłośni. Podkreślił m.in. zasługi ojca dyrektora dla walki o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

- Gratuluję i dziękuję za współpracę pełną życzliwości i zrozumienia - powiedział biskup.

godz. 16:15

- Pozwolę sobie przekazać na ręce ojca dyrektora patenę, która uświetni msze święte, które będą się tu przez niezliczoną ilość lat odbywać - powiedział na zakończenie Jacek Sasin, wyjmując zza pazuchy "złoty, a skromy" przedmiot eucharystyczny. Po nim głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.

godz. 16:12

- Dzięki Radiu Maryja, dzięki Telewizji Trwam, Polacy odnaleźli się wobec dzielenia wierzących na postępowych i konserwatywnych. Kościół jest jeden i ta audycja zawsze płynie z Radia Maryja - czyta Sasin.

godz. 16:08

Jacek Sasin dziękuje Radiu Maryja w imieniu swoim i premiera Morawieckiego. 

godz. 16:00

Mariusz Błaszczak odczytuje list Jarosława Kaczyńskiego.

"Dziękujemy Panu Bogu za ten dar, jakim jest osoba czcigodnego ojca Rydzyka" - napisał prezes PiS. "Bez niego ten wznoszący się niczym gmach gotyckiej katedry nie zostałby wzniesiony" - czytał Błaszczak dziękując ojcu dyrektorowi za jego fundacje i rozgłośnię. "Dziękujemy za waszą wierność Bogu i Ojczyźnie. Chciałbym podziękować za okazane podczas wyborów wsparcie dla PiS, dzięki której możemy prowadzić naszą politykę" - napisał Kaczyński, wspominając o wewnętrznych i zewnętrznych przeciwnikach.

godz. 15:58

"Głos Radia Maryja jest wciąż bardzo potrzebny. Niesie pokrzepienie, ale też mówi odważnie o problemach, które niektórzy wolą pomijać milczeniem. Radio Maryja tworzy pluralizm opinii,  staje w obronie Polski i uniwersalnych chrześcijańskich wartości" - przekonuje w liście prezydent, wspominając również działalność charytatywną, edukacyjną i kulturalną, podkreślając, że ojciec Rydzyk "tworzy dobro".

godz. 15:54

Nastąpi odczytanie listu prezydenta Andrzeja Dudy. 

"W całej Polsce jest tylko takie jedno radio. Stacja, której nazwa wzbudza dumę i szacunek, przypomina o pracy pokoleń, którzy pod hasłem Bóg i Ojczyzna walcząc z Bogiem na ustach wybudowało gmach państwowości i polskości. Jedno jest radio, którego słuchacze tworzą wspólnotę nazwaną nie klubem, lecz rodziną, która (...) lojalnie wspiera swoich duszpasterzy".

godz. 15:45

- Nie miałem już odczytać, ale...  pani Lidia Kochanowicz z rodziny, ona liczy pieniądze... Jest msza święta, zaczynamy. Alleluja i...! - zakończył ojciec dyrektor.

- Do przodu!!! - krzyknął tłum.

Mszy będzie przewodniczył ks. Wacław Depo.

godz. 15:40

Ojciec Rydzyk przeszedł do wymieniania tłumnie zgromadzonych posłów i posłanek, nie obyło się jednak bez reprymendy i wywołania imiennego kilku osób. Uroczystość zaczęła przypominać sprawdzanie listy obecności. W rolę nauczyciela wcielił się ojciec dyrektor.

- Nie ma co klaskać, nie ma jej. Teraz jest lista - skarżył się Taduesz Rydzyk. 

- Agata Wojtyszek, wojewodzina w Kielcach kiedyś, dobra wojewodzina - pochwalił i  przeszedł do dalszego sprawdzania listy obecności.

godz. 15:36

 - No i teraz, tak, marszałek senior, były minister obrony narodowej. Wszyscy wiedzą, kto? Pan Antoni Macierewicz - powiedział Tadeusz Rydzyk, a oklaski rozległy się nawet z najdalszej części sali.

godz. 15:35

- Pan wiceprezes rady ministrów, pan Jacek Sasin, witamy panie premierze, oklaski - przywitał ojciec Tadeusz. - Pan minister, proszę zgadnąć, którego tak lubicie wszyscy? Pan minister Zbigniew Ziobro, witamy wszyscy. No i jest, jednak jest Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Minister Marek Gróbarczyk, pan minister Michał Woś, no ma pan trudne zadania - komentował założyciel, witając kolejnych wiceministrów.

godz. 15:25

Wśród zaproszonych gości znalazł się metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

- Sławoj Leszek Głódź - mocne oklaski, no widzicie, żeby biskupów tak traktowali, jacyś towarzysze z TVN-u. Myślę też o bp. Jędraszewskim, to jest hańba. To jest metoda, oni już to przerobili - grzmiał ze sceny ojciec Rydzyk

godz. 15:22

- Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica - zaczął ojciec Tadeusz Rydzyk, prosząc o głośną odpowiedź niczym gwiazda rocka. - W tamtych czasach walczyli z Maryją, ale też niepokalanym poczęciem - dodał. - Chwała Panu, że jesteście, patrzę, jak to pięknie wygląda. Jeszcze ludzie wchodzą, parę miejsc, a krzeseł dostawili więcej niż kiedykolwiek. Dziękujemy, że możemy tu być miastu Toruń. Tego by nie było, gdyby pan prezydent Michał Zaleski sienie zgodził. A, no wchodzi, pięknie! Widzicie, jakby wiedział! Jest byłym ministrem, czy pan się gdzieś nie wybiera, w świecie znajomości ma duże. Dziękujemy, że możemy być - powiedział założyciel Radia Maryja.

- Pozwolicie, że odczytam kto jest, mogę panie premierze - powiedział. - W kościele nie musimy się bać władzy państwowej, jeszcze nie - dodał

godz. 15:10

- Kochani, godzina miłosierdzia, będziemy się modlić za konających - słyszymy z Torunia. Trwa modlitwa słowami św. Faustyny. Następnie zgromadzeni zaczęli odmawiać różaniec.

godz. 14:50

- Niech każdy sobie położy palec na usta. Proszę o ciszę. Posłuchajmy ciszy wszyscy - wszedł na scenę w trakcie koncertu wzburzony o. Tadeusz Rydzyk, a kiedy ta nastała to dodał: - Dokładnie, tak ma być do samego końca.

To już kolejny raz ojciec Rydzyk uciszył wszystkich zebranych. Tak samo uczynił na początku uroczystości, o czym pisaliśmy TUTAJ.

godz. 14:20

Rozpoczęła się druga część koncertu patriotycznego w Arenie Toruń. Poprowadzą ją aktorzy: Halina Łabonarska i Marcin Kwaśny. Będą oni czytać m.in. fragmenty zapisków kardynała Stanisława Wyszyńskiego.

godz. 13:50

W Toruniu na urodzinach Radia Maryja jest wielu polityków. Jednym z nich jest poseł Prawa i Sprawiedliwości - Przemysław Czarnek.

godz. 13:25

Rozpoczyna się specjalny koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich.Pierwotnie miał on się rozpocząć punktualnie o godz. 13:00, ale opóźnił się ze względu na modlitwę.

godz. 13:15

- O jedność i solidarność wszystkich Polaków oraz o zgodę. Święty Józefie módl się za nami! - zaapelował ojciec Rydzyk na koniec modliwy różańcowej.

godz. 13:00

Słuchacze dzwonią Polski oraz zagranicy, aby odmawiać wspólnie różaniec ze zgromadzonymi ludźmi w toruńskiej hali.

godz. 12:47

Ojciec Rydzyk zaproponował odmówienie różańca. - Matko Najświętsza przyjmij naszą miłość - mówił redemptorysta.

godz. 12:22

W hali pojawił się ojciec Tadeusz Rydzyk. Uczestniczy on w adoracji najświętszego sakramentu. - Panie Jezu przyszedłeś do nas tutaj, a my jesteśmy tutaj i przed Tobą padamy - to pierwsze słowa gospodarza urodzin. Ponadto uciszył on wiernych, o czym przeczytacie TUTAJ.

godz. 12:15

Czas na adorację najświętszego sakramentu i medytację pierwszosobotnią. Do tej pory na ołtarzu nie pojawił się ojciec Tadeusz Rydzyk! Prawdopodobnie nie ma go jeszcze na terenie toruńskiej hali.

godz. 12:00

Rozpoczynają się urodziny Radia Maryja. Pielgrzymi zostali przywitani w hali przy ul. Bema i rozpoczęła się modlitwa "Anioł Pański".

godz. 11:52

Wszyscy wierni odwiedzali dzisiaj także Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

godz. 11:45

Rok temu podczas urodzin Radia Maryja szerokim echem odbił się wspólny taniec polityków. Czy w tym roku będzie podobnie?

godz. 11:25

Wierni przybywają ze wszystkich zakątków Polski. Punktualnie o godz. 12:00 odbędą się wstępne powitania.

ZOBACZ ILE zapłaci ojciec Rydzyk na wynajem hali przy ul. Bema!

godz. 10:55

Główne uroczystości odbędą się w Arenie Toruń przy ul. Bema. Wierni powoli zajmują swoje miejsca. Ponadto wiele osób jest ciągle przed siedzibą Radia Maryja.

godz. 10:50

"Radio Maryja to nie tylko rozgłośnia, ale także rodzina" - przekonują na antenie TV Trwam.

godz. 10:45

Tłumy wiernych z całej Polski przyjechały do Torunia. - Radio Maryja to jedno, jedyne pocieszenie dla osób samotnych - powiedziała pani Krystyna z Nowego Tomyśla.

Wierni na antenie TV Trwam przesyłają także pozdrowienia do swoich rodzinnych stron.

godz. 10:30

Huczne urodziny Radia Maryja czas zacząć! Goście przybywają już do Torunia. Przed rokiem obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.

A tak wyglądała impreza w obiektywie fotoreporterów:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki