Kontrola

Akcja KAS na A1 pod Toruniem! Trefny towar miał rosyjskie naklejki

2023-01-09 8:32

Kujawsko-pomorskie: Udana akcja KAS w Nowej Wsi w powiecie toruńskim. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli samochodu dostawczego wykryli pół tony preparatu, który nie jest wymieniony w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce - poinformowała rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska.

Do kontroli samochodu dostawczego przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej doszło w okolicach Nowej Wsi. - W samochodzie znaleźli kartony z 500 foliowo-aluminiowymi workami, bez jakichkolwiek oznaczeń oraz naklejki na opakowania do środków ochrony roślin w języku rosyjskim - powiedziała Justyna Pasieczyńska, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Akcja KAS na A1 pod Toruniem. Kierowca wpadł w tarapaty

Rzeczniczka szefa KAS podkreśliła, że kierowca samochodu dostawczego nie miał żadnej dokumentacji przewozowej. - Funkcjonariusze zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy o pobranie próbek towaru do badań laboratoryjnych. Instytut Ochrony Roślin po przeprowadzonym badaniu uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania w Polsce - przekazała rzeczniczka, cytowana przez PAP.

- Nielegalne środki ochrony roślin to zagrożenie bezpieczeństwa konsumenta, upraw i środowiska naturalnego oraz straty dla legalnie działających producentów. Handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty Skarbu Państwa. KAS we współpracy z innymi służbami, aktywnie angażuje się w walkę z nielegalnym obrotem środkami ochrony roślin - wskazała funkcjonariuszka.

Środki niewiadomego pochodzenia mogą być bardzo groźne!

rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska przestrzegła również przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia. - Z krajów trzecich mogą być przywożone wyłącznie środki ochrony roślin, które posiadają ważne zezwolenie Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi. Rolnikom stosującym nielegalne preparaty może grozić utrata certyfikatów oraz dopłat unijnych - podała.

- Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim - wyjaśniła. Dodała przy tym, że za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi do 3 lat więzienia.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy kary dla handlarzy narkotyków powinny być wyższe?
Chłopczyk spadł ze schodów! Kontrola policji zmieniła się w akcję ratowniczą