Msza święta

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Czy w Wigilię trzeba iść do kościoła? Sprawdzamy, czy 24 grudnia msza święta jest obowiązkowa

Prawo kościelne

Czy w Wigilię trzeba iść do kościoła? Sprawdzamy, czy 24 grudnia msza święta jest obowiązkowa

2022-12-23 17:02

Czy w Wigilią trzeba iść do kościoła? 24 grudnia to wyjątkowy dzień w kalendarzu większości Polaków, ale czy tego dnia praktykujący katolik ma obowiązek uczestnictwa we mszy świętej? Prawo kościelne rozwiewa wszelkie wątpliwości. Sprawę mszy w Wigilię omawiamy na portalu se.pl.

Wigilia Bożego Narodzenia kojarzy nam się przede wszystkim ze spotkaniem w rodzinnym gronie, choinką, pyszną wieczerzą, śpiewaniem kolęd i prezentami. Po spożyciu ulubionych potraw, wielu Polaków udaje się na pasterkę, która zazwyczaj jest odprawiana o północy. Pozostaje jednak pytanie - czy uczestnictwo we mszy świętej w Wigilię jest obowiązkowe? 

Czy 24 grudnia trzeba iść do kościoła? Msza święta w Wigilię nie jest obowiązkowa

Wierzący i praktykujący katolicy pilnują tzw. świąt nakazanych. Należą do nich między innymi: 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki), Wielkanoc (święto ruchome), 15 sierpnia (Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) lub 1 listopada (Wszystkich Świętych). Jak wygląda sprawa z 24 grudnia? Prawo kościelne rozwiewa wszelkie wątpliwości - Wigilia nie ma charakteru święta, więc praktykujący katolik nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Warto wiedzieć natomiast, że pasterka odprawiana o północy będzie "zaliczona" do 25 grudnia, a więc pierwszego dnia Bożego Narodzenia. 25 grudnia jest już na liście świąt obowiązkowych.

Wigilia 2022. Kiedy wypada?

W 2022 roku Wigilia wypada w sobotę (24.12.2022 r.), więc kościół nie wymaga obecności w świątyni i uczestnictwa w eucharystii. Kapłani będą rzecz jasna zachęcać do takiej aktywności. Dla wielu katolików msza święta, odprawiana 24 grudnia jest ważnym elementem oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
W jakim gronie spędzasz Wigilię?
Wigilia w bydgoskim Starym Fordonie