Festiwal filmowy Camerimage w Toruniu. Wicepremier podpisze umowę

2019-09-27 12:18 Magdalena Witt-Ratowska
Festiwal filmowy Camerimage w Toruniu! Wicepremier podpisze umowę
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Festiwal filmowy Camerimage w Toruniu! Wicepremier podpisze umowę

Dwa lata temu był list intencyjny, teraz czas na umowę. Czy wkrótce poznamy konkrety powstania Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage z siedzibą w Toruniu?

W najbliższą niedzielę (29 września) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz mają podpisać umowę w sprawie utworzenia i prowadzenia tej instytucji.

Przypomnijmy, w liście intencyjnym z grudnia 2017 roku jako lokalizację wskazywano teren obok Jordanek. Wówczas minister zadeklarował m.in. akceptację działań zmierzających do wybudowania Centrum oraz "ocenę możliwości wsparcia inwestycji, szczególnie przy udziale środków unijnych".

Gmina Miasta Toruń obiecała podjęcie się roli inwestora, doprowadzenia do udziału finansowego i rezerwację ok. 7 tysięcy metrów kwadratowych gruntu przy Jordankach pod budowę.

Ze strony Marka Żydowicza zapisano deklarację prawa do marki Camerimage do nazwy Centrum, organizowanie w obiekcie Festiwalu Camerimage, promowanie Centrum w Polsce i za granicą oraz podjęcie starań o zdobycie funduszy na budowę. Do tego udostępnienie projektu architektonicznego, gdy planowano Camerimage Łódź Center i dostosowanie go do realiów toruńskich.

Nieoczekiwany powrót do Torunia

W marcu tego roku niespodziewanie prezes Fundacji Tumult, twórca i dyrektor Camerimage zdecydował o powrocie festiwalu do Torunia. Miasto natomiast podjęło wyzwanie i przygotowania do roli partnera i współorganizatora. Najważniejsze - znaleźć pieniądze. Niemałe, bo milion 700 tysięcy złotych. Decyzje podejmowano szybko.

Przypomnijmy, że w tym roku nie było wsparcia na Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej oraz Festiwalu Wspomnień. Niższy budżet miały takiej imprezy, jak: Święto Miasta, Festiwal Wisły, Pejzaż bez Ciebie i kilka wydarzeń sportowych. Zapowiedziano także rezygnację z akcji promocyjnej Torunia na terenie Polski.

Za to impreza tej rangi, jak Camerimage, to dla miasta wartość promocyjna i kulturalna - podkreślał jeszcze w maju tego roku prezydent Torunia Michał Zaleski.
Czy Toruń może liczyć na kolejne edycje? Tegoroczna ma być testem. Niewykluczone, że więcej szczegółów poznamy na niedzielnej konferencji po podpisaniu umowy.
27.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage odbędzie się w dniach 9-16 listopada na Jordankach. Festiwal wraca do Torunia po 20 latach, był tu organizowany od 1993 do 1999 roku, potem w Łodzi i Bydgoszczy. To jeden z największych festiwali na świecie, poświęcony sztuce operatorskiej w filmie.