Gigantyczne podwyżki cen za ogrzewanie w Toruniu. Ostra zima i rachunki grozy?

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Gigantyczne podwyżki cen za ogrzewanie w Toruniu. Ostra zima i rachunki grozy?

Mieszkańcy w strachu

Gigantyczne podwyżki cen za ogrzewanie w Toruniu. Ostra zima i rachunki grozy?

2022-09-23 8:50

Mieszkańcy Torunia za ciepłe kaloryfery i ciepłą wodę w kranie będą płacić od 1 października średnio o 50% więcej niż w roku 2021. Jak wynika z obliczeń naszego reportera, przeciętna rodzina będzie musiała zapłacić 3 600 złotych więcej rocznie, niż do tej pory. Mieszkańcy spółdzielczych i komunalnych bloków nie mogą na razie liczyć na żaden dodatek. To nie jedyna zła informacja. Najgorsze jest to, że toruńska ciepłownia jest na gaz. Nie wiadomo, czy starczy go na cały sezon grzewczy.

Ogrzanie mieszkania i podgrzanie zimnej wody stanowi 60% czynszu, czyli jeśli nasz czynsz dla spółdzielni wynosi przykładowo 1000 złotych, to w tym aż 600 złotych to opłaty za ciepło, dostarczane do kaloryferów i podgrzania zimnej wody. Władze spółdzielni i zarządcy wspólnot już wiedzą, że taryfa na ciepło się zmieniła. Toruńska ciepłownia pierwszą zgodę na podniesienie cen ciepła otrzymała z dniem 1 czerwca 2022 roku. Do tej pory średnia cena dla odbiorców ciepła sieciowego wynosiła 90,64 zł/GJ brutto. Teraz średnia cena dla odbiorców ciepła sieciowego od 01.06.2022 to 123,50 zł/GJ brutto. 

Czytaj też: Rozbudowa DK nr 10 w Lubiczu obok Torunia. Świetne wieści dla mieszkańców!

Kolejna podwyżka cen za gaz. PGE Toruń podaje szczegóły 

Z dniem 1 października 2022 roku, toruńska ciepłownia dostała zgodę na kolejną podwyżkę: - Ze względu na wysokie koszty paliwa, uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz rosnące koszty utrzymania infrastruktury ciepłowniczej w obszarze dystrybucji, od 1 października br. nastąpi zmiana taryfy dla ciepła - czytamy w komunikacie PGE Toruń.

- Decyzją Urzędu Regulacji Energetyki w nowej taryfie ceny ciepła wzrosną średnio o ok. 11,5% dla odbiorców ciepła sieciowego - podaje PGE Toruń.

Dla mieszkańców Torunia oznacza to gigantyczna podwyżkę za ciepło i ciepłą wodę w kranie.

Teraz wszystko w rękach prezesów toruńskich spółdzielni mieszkaniowych i zarządców komunalnych bloków oraz kamienic. Za ciepło nie płaci się bowiem od razu. Władze spółdzielni pobierają od nas zaliczkę za ogrzanie naszych mieszkań. Po sezonie grzewczym każdy blok jest indywidualnie rozliczany. Władze spółdzielni starają się dokładnie wyliczyć zużycie ciepła w każdym bloku.

Przez kilka ostatnich lat, zimy bardziej przypominały jesień.Teraz nadchodząca zima ma być mroźna. Pierwszy śnieg ma spaść już na początku listopada.

- Najważniejszą kwestią dla PGE Toruń jest zapewnienie dostaw ciepła z elektrociepłowni tak, żeby każdy mieszkaniec Torunia miał zapewnione ogrzewanie w sezonie jesienno - zimowym 2022/2023 - podkreślają przedstawiciele PGE Toruń.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy będziesz składać wniosek o dopłatę do zakupu węgla?
Policyjny pościg za motocyklistą ulicami Torunia. 41-latek trafił za kraty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE