Grudziądz. Oszukiwał seniorów "na policjanta". Grozi mu 8 lat więzienia [ZDJĘCIA]

2020-08-11 17:50 KM

W miniony czwartek (6 sierpnia) policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dokonanie oszustwa „na policjanta”. Mężczyzna, który podając się za policjanta doprowadził do przekazania pieniędzy przez seniora. - Zatrzymany 38-latek odpowie teraz przed sądem, nie tylko za to przestępstwo - informuje podkom. Robert Szablewski, oficer prasowy KMP w Grudziądzu.

Grudziądz. W ubiegłym tygodniu na terenie miasta pojawiły się zgłoszenia o próbach oszustwa metodą „na policjanta”. Jak podkreślają funkcjonariusze - skrupulatna praca policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu i szybka reakcja na te sygnały doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, podejrzewanego o dokonanie jednego z nich. Funkcjonariuszom znany był rysopis sprawcy zaistniałego przestępstwa, co pozwoliło wytypować jednego z mężczyzn, którego zauważono na terenie miasta. Policjanci postanowili go poobserwować. Po pewnym czasie został on zatrzymany. Okazał się nim 38-latek, bez stałego miejsca zamieszkania, pochodzący z terenu Kłodzka.

- Jak się okazało, senior odebrał telefon z informacją, że trwa policyjna akcja i konieczna jest pomoc w „działaniach”. Pokrzywdzony postępował zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez oszusta. Ten polecił, by swoje oszczędności mężczyzna przekazał "policyjnemu" kurierowi. W trakcie prowadzonych działań okazało się, że w ten sam sposób oszukano jeszcze dwie osoby z terenu miasta. Oszust w szybki sposób „wzbogacił” się o blisko 80 tys. złotych. Część tej kwoty udało się odzyskać i zwrócić pokrzywdzonym - przekazuje w komunikacie podkom. Robert Szablewski z KMP w Grudziądzu.

Zatrzymany trafił do policyjnej celi, a później zajęli się nim śledczy. Po dwóch nocach spędzonych w policyjnym areszcie, mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut oszustwa oraz wystąpił do Sądu Rejonowego w Grudziądzu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

- W minioną sobotę sąd przychylił się do wniosku i aresztował oszusta na 3 miesiące. Za udział w oszustwie grozi mu kara do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci wciąż weryfikują zebrane w tej sprawie informacje - podkreśla podkomisarz Szablewski.

Funkcjonariusze z Grudziądza apelują ws. oszustw "na policjanta"

  • przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego,
  • zachowaj ostrożność gdy odbierasz telefon od osoby podającej się za krewnego lub znajomego będącego w potrzebie finansowej,
  • nigdy nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz i nie przekazuj im pieniędzy,
  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy,
  • policja nigdy nie informuje o przeprowadzanych tajnych akcjach przez telefon.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - torun.eskainfo@grupazpr.pl.

Pożar poddasza kamienicy przy ulicy Kościuszki w Grudziądzu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.