Jodek potasu

i

Autor: Shutterstock Jodek potasu

Gdzie dostać tabletki?

Jodek potasu trafił do Torunia. 56 punktów dystrybucji [LISTA]

2022-10-06 14:36

Toruń: Do miasta trafiły - zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji tabletki z jodkiem potasu. - W przypadku zagrożenia skażeniem radiacyjnym będą one wydawane mieszkańcom w punktach rozmieszczonych na terenie miasta - informuje w komunikacie Urząd Miasta Torunia.

Toruń otrzymał jodek potasu. Kiedy tabletki trafią do mieszkańców?

Jodek postasu w tabletkach został przekazany miastu przez Państwową Straż Pożarną. Są to działania zgodne ze standardową procedurą przewidzianą w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Zgodnie z zapotrzebowaniem wojewody, do województwa kujawsko-pomorskiego trafiło ponad 3 mln tabletek. Będą one wydawane w ok. 500 punktach na terenie województwa, przede wszystkim są to szkoły, urzędy itp. - lista tych punktów zostanie przekazana przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

- Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Należy podkreślić, że aktualnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki - przekazali przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia w komunikacie, opublikowanym na głównej stronie grodu Kopernika.

Toruń: Jodek potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Gdzie dostać tabletki? [LISTA MIEJSC]

Jeżeli będzie taka potrzeba (!) - w Toruniu uruchomionych zostanie 56 punktów dystrybucji preparatu jodku potasu. Wydawanie preparatu będzie odbywać się także w punktach zamkniętych, tj. szpitalach, areszcie śledczym itp., na terenie UMK, zostanie także uruchomiony punkt mobilny, który dostarczy preparat do osób niemogących ze względu na stan zdrowia dotrzeć do punktu dystrybucji. Pełna lista punktów dostępna jest w tym miejscu.

Dawkowanie preparatu jodku potasu jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:

  • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
  • dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu)
  • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu)
  • noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?