Koniec dyspensy od mszy dla mieszkańców Torunia? Apb Gądecki chce powrotu do kościołów

2020-05-27 18:28 KM
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu
Autor: Urząd miasta Torunia / torun.pl Koniec dyspensy od mszy dla mieszkańców Torunia? Apb Gądecki namawia biskupów

Koronawirus w Polsce - czwarty etap znoszenia obostrzeń przez rząd obejmuje również kościół. Od 30 maja wszyscy wierni będą mieli możliwość udziału w liturgii. W związku z tym, abp Gądecki zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Dotyczy to rzecz jasna również Torunia i okolic. Czy już niebawem praktykujący katolicy z grodu Kopernika będą mieli obowiązek stawić się w świątyniach?

Dyspensa od mszy świętej zniesiona? Tego chce abp Gądecki

W środę (27 maja) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja zostanie zniesiony limit wiernych uczestniczących w kościele we mszy świętej lub nabożeństwie. Nadal jednak należy zakrywać usta i nos w kościele oraz zachowywać bezpieczny dystans. Czy to oznacza, że już wkrótce mieszkańcy Torunia będą musieli wrócić do kościołów? Tak wynika z sugestii, jakie abp Gądecki przekazał biskupom. Co dokładnie napisał?

Abp Gądecki chce powrotu wiernych do świątyń. Namawia biskupów do zniesienia dyspensy

- Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że swoją zachętę wydaje w kontekście ogłoszonej w środę decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.

- Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie - w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 - sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji - np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp. - oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa - napisał abp Gądecki.

Abp Gądecki twierdzi, że nie ma przeszkód, aby organizować np. procesję Bożego Ciała. Uczestniczyć w niej może na otwartym powietrzu do 150 osób. 

- W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

A wy uważacie, że dyspensa powinna zostać zniesiona? Głosujcie w naszej sondzie i dyskutujcie na Facebooku ESKA INFO Toruń!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - torun.eskainfo@grupazpr.pl.

Super Raport 27 V (gość: Bodnar, Girzyński, Matczak)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.