TO NIE ŻART! Władze Lipna wysyłają ludzi na kwarantannę na... CMENTARZU!

2020-11-20 14:07 KM
Krzyż na cmentarzu
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Lipno: Wysyłają ludzi na kwarantannę na... CMENTARZU! Kontrowersyjna decyzja władz miasta

Koronawirus wprowadził zamieszanie w wielu rejonach Polski. Nie inaczej jest w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie władze na miejsce kwarantanny zbiorowej wyznaczyły budynek na cmentarzu komunalnym. - Mówią, że jak można ludzi za życia umieszczać na cmentarzu. To nie jest miłe patrzeć na nagrobki, patrzeć na pogrzeby - mówi radna Wiesława Tyfczyńska w rozmowie z TVN 24.

Lipno: Wysyłają ludzi na kwarantannę na... CMENTARZU! Kontrowersyjna decyzja władz miasta

Kwarantanna w budynku na cmentarzu?! Koronawirus niejednokrotnie zmuszał już władze polskich miast do podejmowania trudnych decyzji, ale ta, na którą zdecydowano się w Lipnie wzbudziła sporo emocji nie tylko w regionie. Warto wiedzieć, że przy cmentarzu komunalnym w Lipnie znajduje się chłodnia i cmentarna kaplica. To właśnie tam mają trafiać osoby, skierowane na kwarantannę Jak podkreślił na sesji Rady Miejskiej burmistrz Paweł banasik, cytowany przez TVN 24 - "to nie jest czterogwiazdkowy hotel, ale kwarantanna to jest coś, na co możemy się nie zgadzać, ale jesteśmy zmuszeni do tego, żeby się jej poddać. I tutaj nie szukajmy luksusów".

Czytaj także Toruń: Została zamknięta w areszcie za złamanie kwarantanny. Syn Martyniuka siedzieć nie musiał

- Czy to jest dobre miejsce? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Na dzień dzisiejszy jest jedynym miejscem, którym miasto dysponowało i które mogło wskazać do odbywania kwarantanny zbiorowej - mówi w materiale TVN 24 Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipna.

- Wydaje mi się, że nie jest to przystosowane dla ludzi chorych. Odmawiają kategorycznie. Mówią, że jak można ludzi za życia umieszczać na cmentarzu. To nie jest miłe patrzeć na nagrobki, patrzeć na pogrzeby. Może się komuś wydawać, że jest spokój, cisza. Nieprawda, to działa na psychikę, samo miejsce - kontruje Wiesława Tyfczyńska, radna Lipna. Wtóruje jej radna Anna Domeradzka, która przekonuje, że sama nie zgodziłaby się na odbywanie kwarantanny w miejscu, zaproponowanym przez władze Lipna. 

Przypomnijmy - w piątek (20.11.2020) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 464 nowych przypadkach koronawirusa w kraju. 1431 z nich odnotowano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a 25 na terenie powiatu lipnowskiego.

Zarażona koronawirusem, w śpiączce, urodziła dziecko.