Prezydent Michał Zaleski. Skierował odezwę do mieszkańców w związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji

i

Autor: Mariusz Luda / Radio ESKA Będzie kolejna podwyżka dla Michała Zaleskiego? Chcą dorzucić mu jeszcze ponad 4 tys. zł!

Międzynarodowy Dzień Tolerancji: Prezydent Torunia skierował odezwę do mieszkańców

2020-11-16 11:19

16 listopada 2020 r. przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski skierował odezwę do mieszkańców. Publikujemy ją w całości poniżej. Niektóre miasta zdecydowały się podświetlić budynki na tęczowo, ale w grodzie Kopernika najpewniej tego typu akcji nie będzie.

Odezwa do mieszkańców Torunia z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

"Toruń był zawsze miastem tolerancji. Tak było w przeszłości, gdy nasze miasto przyjmowało obcokrajowców i wyznawców różnych religii, którzy w naszym mieście odnajdywali ostoję zgody i akceptację dla odmiennych stylów życia. W tym pokojowym dziedzictwie odnajdujemy najjaśniejsze nazwiska toruńskiej przeszłości, między innymi:

  • astronoma Mikołaja Kopernika,
  • burmistrza Henryka Strobanda,
  • leksykografa Samuela Bogumiła Lindego,
  • lekarza i wynalazcę Samuela Thomasa Sömmeringa
  • czy rabina Cwi Hirsza Kaliszera.

W tym gronie są również organizatorzy sławnego spotkania ekumenicznego z 1645 r. Colloquium Charitativum, nazwanego Rozmową Braterską. Siłę toruńskiej tolerancji odczuliśmy również sto lat temu – w 1920 roku – gdy u nowego początku polskiej niepodległości Rzeczypospolita przejęła nasze miasto, by rozpocząć zgodne tworzenie pomyślnej przyszłości Torunia. Wartość tej różnorodności doceniliśmy również w czasie powojennego powstawania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy niezastąpionym wsparciu przybyszów z wielu miast, w tym z Wilna czy Lwowa. Mówiliśmy o toruńskiej tolerancji także w ostatnim czasie:

  • gdy przyjmowaliśmy co roku i z całą gościnnością kolejne grupy zagranicznych studentów toruńskich uczelni,
  • gdy organizowaliśmy w naszym mieście piłkarskie mecze tolerancji o puchar prezydenta,
  • gdy oglądaliśmy wymowną wystawę fotograficzną „Toruńczycy z wyboru”
  • lub gdy w ramach debat edukacyjnych rozmawialiśmy z nastolatkami w ramach Toruńskich Tygodni Tolerancji właśnie o tolerancji.

Tak więc również nasze pokolenie podtrzymuje to budujące i zrozumiałe wezwanie do tolerancyjnych zachowań w Toruniu. Jest to wezwanie do akceptowania innych i życia z wszystkimi w zgodzie. Tym wymogom chcemy pozostawać wierni każdego dnia, a ze szczególną determinacją przypomnieć 16 listopada 2020 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

  • Tolerancja jest dobra!
  • Tolerancja jest potrzebna!
  • Toruń jest miastem tolerancji!"

Pod odezwą podpisał się prezydent Michał Zaleski.

Czytaj także: Strajk kobiet w Toruniu. Środowy tańczący protest, straż pod kościołem i głos z Białorusi [WIDEO]

- W związku z obostrzeniami epidemicznymi nie odbędą się znane z poprzednich lat wydarzenia związane z Tygodniem Tolerancji, takie jak debaty, warsztaty, koncerty, Mecz Tolerancji i spacer ulicami starówki z udziałem zagranicznych studentów. Pojawiły się jednak pojedyncze inicjatywy zrealizowane w mediach społecznościowych. Kolegium Jagiellońskie zorganizowało kilka wydarzeń online, z których film można obejrzeć na profilu FB placówki - informuje Urząd Miasta Torunia.

Niektóre miasta zdecydowały się tego dnia na podświetlenie budynków na tęczowo. Takiej akcji nie spodziewamy się w Toruniu. 

Zero tolerancji. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 132

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki