Strajk kobiet w Toruniu. Środowy tańczący protest, straż pod kościołem i głos z Białorusi [WIDEO]

2020-10-29 7:50 KM
Strajk kobiet w Toruniu. Tańce, straż pod kościołem i wiele więcej - środa (28.10.2020)
Autor: Piotr Lampkowski / Super Express Strajk kobiet w Toruniu. Tańce, straż pod kościołem i wiele więcej - środa (28.10.2020)

W środę (28.10.2020) strajk kobiet w Toruniu miał gigantyczną frekwencję. Kobiety i popierające ich mężczyźni spotkali się na starówce po to, aby protestować, tańczyć i wysłuchać głosów z Polski i Białorusi. Nie zabrakło marszu po Bulwarze Filadelfijskim i zablokowaniu ulic w okolicach remontowanego mostu Piłsudskiego. Pod kościołami pojawiła się straż narodowa, która chciała powstrzymać demonstrantów przed wchodzeniem do świątyń.

Strajk Kobiet w Toruniu, Szosa Bydgoska

Strajk kobiet w Toruniu. Środowy tańczący protest, straż pod kościołem i głos z Białorusi [WIDEO]

W środę (28.10.2020) strajk kobiet w Toruniu rozpoczął się już o godzinie 15:00 w okolicach Centrum Handlowego Toruń Plaza. To właśnie tam kierowcy samochodów i rowerzyści postanowili ograniczyć ruch w - ich zdaniem - słusznej sprawie. Trzy godziny później protestujący pojawili się pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika, gdzie rozpoczął się kolejny Czarny Spacer. Tym razem organizatorzy zaprosili uczestników do tańca. Z kolei pod kościołami na starówce zgromadzili się kibice piłkarskiego klubu, którzy chcieli bronić świątyni.

- Wczoraj w Toruniu zebrało się około 100 osób, żeby bronić kościołów na starówce, przed około tysięcznym tłumem protestujących. Podczas dwóch godzin byliśmy świadkami wyzywania wszystkich świętości, można było odnieść wrażenie, że wulgaryzmy są jedynymi słowami w słowniku proaborcjonistów. Pod sam koniec, kiedy tłum zatrzymał się pod kościołem kościołem św. Ducha i zaczął skandować momentami obrzydliwe hasła w naszą stronę, przyszli nam z pomocą kibice Elany Toruń, dzięki którym udało się uniknąć agresji z strony strajkujących - czytamy na Facebooku Straży Narodowej.

Zobacz także: Strajk kobiet w Toruniu. Za nami wtorkowe protesty i blokady ulic [ZDJĘCIA]

Tańce na placu Teatralnym, głos z Białorusi i wiele więcej. Strajk kobiet w Toruniu (28.10.2020)

Po początkowych przemówieniach, kilka tysięcy uczestników strajku kobiet udało się na plac Teatralny, gdzie miały miejsce najważniejsze wydarzenia ze środy. Z dużym entuzjazmem przyjęto wystąpienie Anny z Białorusi. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

Spis treści

  1. Strajk kobiet w Toruniu. Środowy tańczący protest, straż pod kościołem i głos z Białorusi [WIDEO]
  2. Tańce na placu Teatralnym, głos z Białorusi i wiele więcej. Strajk kobiet w Toruniu (28.10.2020)
  3. Strajk kobiet w Toruniu. Środa to nie koniec

- Dzisiaj jest 86 dzień protestów na Białorusi. Kompromis między Łukaszenką i społeczeństwem trwał 26 lat. W tym roku w końcu powstał protest, bo ludzie chcieli wybrać coś innego. - Ludzie wyszli na ulicę i cały czas jest walka o wybór. Cały kraj może żądać, żeby dyktator odszedł. Niech wsiądzie w samolot i wyjedzie - przekonywała Anna z Białorusi, co spodobało się protestującym.

Wystąpiła także matka dziecka z niepełnosprawnością, która w 2018 roku protestowała w Sejmie. - Władza i Kościół walczą o życie nienarodzonych dzieci, obiecując im godne życie i pomoc, ale w Polsce nie pomaga się osobom niepełnosprawnym - przekonywała. W odpowiedzi usłyszała gromkie "Dziękujemy!", a przy wspominaniu działań władzy tłum skandował "Hańba!". Później rozpoczęły się tańce.  Zobaczcie wideo!

Strajk kobiet w Toruniu. Środa to nie koniec

Po wydarzeniach na placu Teatralnym, tłum uczestników strajku kobiet w Toruniu udał się na długi spacer. Zablokowano Bulwar Filadelfijski i okolice mostu Piłsudskiego. Na tym rzecz jasna nie koniec. W czwartek (29.10.2020) o godzinie 13:00 rozpocznie się "Czarna wózkowa masa krytyczna". Blokady dróg za pomocą wózków dziecięcych - takie są plany organizatorów. Trzy godziny później "Czarny Protest Samochodowo-Rowerowy", a o 18:00 kolejny spacer po starówce. O szczegółach będziemy was informować. Zapraszamy na naszego Facebooka.

Tak relacjonujemy strajk kobiet w Toruniu!