Ogromny pożar przy Gagarina w Toruniu. Wołanie o pomoc. "Potrzebne jest w zasadzie wszystko"

2022-01-21 13:12
Dramatyczna akcja strażaków w 11-piętrowym wieżowcu na ul. Gagarina
Autor: PIOTR LAMPKOWSKI/SUPER EXPRESS Dramatyczna akcja strażaków w 11-piętrowym wieżowcu na ul. Gagarina

Pożar przy ulicy Gagarina w Toruniu, który miał miejsce w sobotę (15.01.2022) przyniósł gigantyczne straty. Nieubłagany żywioł zniszczył aż dwanaście mieszkań. Pogorzelcy nie zostali jednak sami. W sieci trwa zbiórka pieniędzy, na "Nowy Start po pożarze". - Potrzebne jest w zasadzie wszystko - mówi Wiesław Laskowski z Fundacji Kosmiczna Droga do Gwiazd. Jak i gdzie możemy pomóc?

Pożar przy ul. Gagarina w Toruniu wybuchł w sobotę (15.01.2022) późnym popołudniem. To była dramatyczna akcja strażaków. Przedstawiciele KM PSP poinformowali nas, że ze względu na silne zadymienie, ewakuowano 16 osób z 11 mieszkań. Z żywiołem walczyło aż 9 zastępów straży pożarnych. Szczęście w nieszczęściu, że obyło się bez ofiar śmiertelnych. W wyniku pożaru ranne zostały trzy osoby: dwie kobiety mieszkające na jedenastym piętrze, które zostały podtrute dymem oraz strażak, który ucierpiał w wyniku pęknięcia szyby podczas gaszenia ognia. - Łącznie zniszczenia są w dwunastu lokalach - powiedział w niedzielę kpt. mgr inż. Przemysław Baniecki, oficer prasowy toruńskich strażaków. Na szczęśćie pogorzelcy nie zostali sami. My też możemy im pomóc! Jak to zrobić? Szczegóły znajdziecie w dalszej części materiału, pod galerią ze zdjęciami.

Toruń: Pożar w bloku! Trzy osoby w szpitalu. To był prawdziwy horror [ZDJĘCIA]

Toruń: Ogromne straty po pożarze wieżowca. Żywioł zniszczył dwanaście mieszkań

Ogromny pożar przy Gagarina w Toruniu. Wołanie o pomoc. "Potrzebne jest w zasadzie wszystko"

W Toruniu i w internecie od kilku dni trwa zbiórka dla pogorzelców, którzy w pożarze wieżowca przy Gagarina, a tym samym i własnych mieszkania stracili cały swój dobytek. W akcję włączyły się m.in. Rady Okręgów z Bydgoskiego i Podgórza, mieszkańcy Torunia o wielkich sercach i Fundacja Kosmiczna Droga do Gwiazd. Przedstawiciel tej ostatniej opowiedział o szczegółach w rozmowie z reporterem Radia ESKA Toruń.

- Potrzebne jest w zasadzie wszystko. Zwracamy się do marketów budowlanych o przekazywanie materiałów typu gładzi, tynki, farby, emulsje i to wszystko będzie potrzebne. Ci ludzie zaczynają od osuszania mieszkań. Następną fazą będzie skrobanie, usuwanie, na pewno będzie trzeba pozbijać tynki, zagruntować, nanieść na nowo. Później malowanie itd. - mówi Wiesław Laskowski, cytowany przez Radio ESKA Toruń.

Pożar przy Gagarina w Toruniu. Nie tylko sprzęt i pieniądze są potrzebne

Pogorzelcy potrzebują także odzieży, żywności długoterminowej i bieżącej. Przedmioty można przekazywać za pośrednictwem tej grupy. Na portalu pomaga.pl ruszyła zbiórka na "Nowy Start po pożarze".

- Jestem członkinią Rady Okręgu nr 13 - Bydgoskie i nie mogę przejść obojętnie, bez jakiejkolwiek pomocy tym, którzy stracili wczoraj cały dobytek życiowy. Tym bardziej że poszkodowane osoby mieszkają na terenie Rady Okręgu. Stąd zbiórka na pokrycie podstawowych kosztów remontowych i sprzętowych dla kilku rodzin, z którymi jestem w stałym kontakcie. W pierwszej kolejności pomoc otrzymają rodziny, które najbardziej ucierpiały. Znam również sytuację ubezpieczeniową tych rodzin i kwota zostanie wydana na potrzeby, które nie są pokrywane przez ubezpieczyciela - a w niektórych przypadkach takiego ubezpieczenia brak. Z pewnością nie uda się pomóc wszystkim w stu procentach, ale mam nadzieję, że w jakiś sposób odciążymy ich w tej, jakże trudnej sytuacji - napisała Małgorzata Kałdowska, autorka zbiórki.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy wspierasz internetowe zbiórki pieniędzy?
Samochód stanął w płomieniach na obwodnicy Torunia!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE