Szokujące rekolekcje

Pozwolił, by w kościele doszło do dantejskich scen. Teraz ksiądz będzie miał problemy

2023-03-29 5:00

Toruń pod lupą całej Polski - tak w skrócie można skomentować zamieszanie, które wywołał pierwszy dzień rekolekcji w kościele św. Maksymiliana Kolbego. "Przedstawienie", podczas którego mężczyzna upokarza i wyzywa półnagą dziewczynę wywołało ogromne oburzenie. Są już pierwsze zawiadomienia do prokuratury, a posłanka Joanna Scheuring-Wielgus wysyła do Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty konkretne pytania.

Rekolekcje w Toruniu: wideo obiegło internet

Sceny z pierwszego dnia Toruńskiego Spotkania Młodych - rekolekcji miejskich dla uczniów toruńskich szkół ponadpodstawowych nie schodzą z pierwszych stron gazet. Jako pierwszy nagrania opublikował serwis "Tylko Toruń", a potem rozniosły się one po mediach społecznościowych. Cała Polska ogląda filmiki z "przedstawienia", podczas którego mężczyzna wyzywa półnagą kobietę od "kundli", "szmat" i poniża ją w brutalny sposób. - Grupa ELO, którą poprosiliśmy o współpracę, prowadziła już kilka podobnych rekolekcji. Jeśli zaś chodzi o tę scenę, to jest mi przykro, bo trochę poniosły ich emocje i prawdą jest, że były wśród uczestników osoby niepełnoletnie - tłumaczył ksiądz Mariusz Piotr Wojnowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Toruńskiej i współorganizator rekolekcji.

Więcej informacji tutaj: Półnaga dziewczyna ciągnięta na smyczy przez ołtarz. Skandaliczne sceny w toruńskim kościele! " Zamknij ryj, szm..."

Sprawdź koniecznie: Tak tłumaczy się organizator rekolekcji. Ksiądz przeprasza obecnych i wyjaśnia, na czym polegała scenka

Joanna Scheuring-Wielgus ostro o rekolekcjach w Toruniu! Wysyła pytania do Kuratorium

- Teatr i sztuka rządzą się swoimi prawami. Często mają szokować, skłaniać do refleksji, ale o tym czy i na co pójść do teatru każdy z nas podejmuje decyzję sam. Czyta opis przedstawienia i wtedy decyduje czy kupić bilet i zasiąść na widowni. A za osoby niepełnoletnie decyzję podejmują rodzice. W Toruniu młodzież spodziewała się mszy rekolekcyjnej, dostała żenujący, pornograficzny, masochistyczny pokaz - podkreśla posłanka i działaczka lewicowa z Torunia Joanna Scheuring-Wielgus. Podczas wtorkowej konferencji prasowej, posłanka zapewniła, że będzie aktywnie działać w tej sprawie. Jej zdaniem taka forma przekazu jest absolutnie niedopuszczalna. Oto lista pytań, którą Scheuring-Wielgus przekazała Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty:

  • Czy scenariusz spektaklu znało Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty i czy wyraziło na jego wystawienie w kościele zgodę?
  • Czy zgodę na udział dzieci w TAKIM spektaklu wyrazili dyrektorzy szkół? Czy przestawiono im scenariusz pokazu?
  • Czy organizatorzy rekolekcji (Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej) wiedzieli co zostanie pokazane młodym ludziom? Czy się na to zgodzili?
  • Czy młodzi ludzie uczestniczący w rekolekcjach byli uprzedzeni o tym, co zobaczą?
  • Czy, w przypadku osób niepełnoletnich, zgodę na udział dzieci w TAKIM przestawieniu wyrazili rodzice? Czy byli pytani o opinię?
  • Czy grupa ELO dostała za rekolekcje wynagrodzenie? W jakiej wysokości?

Posłanka podkreśla, że jeżeli organizatorzy chcieli zszokować uczestników, to jak najbardziej im się to udało. Nagrania rzeczywiście krążą po całym kraju, a głosy oburzenia są odmieniane przez wszystkie przypadki.

Ksiądz z Torunia będzie miał kłopoty. Rekolekcjami zajmie się prokuratura?

Zawiadomienie do prokuratury złożyli przedstawiciele organizacji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Uzasadnienie takiego działania znajdziemy w ich mediach społecznościowych.

- Polski kodeks karny zakazuje pokazywania dzieciom scen z użyciem przemocy, zwłaszcza nacechowanych elementami przemocy seksualnej. Dlatego w dniu jutrzejszym (środa, 29 marca 2023 r. - dop. red.) przygotujemy w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - podkreślają działacze. Czy to oznacza kłopoty księdza lub aktorów z grupy ELO? Tego na razie nie przesądzamy, ale jedno jest pewne - o takiej sławie kościół św. Maksymiliana Kolbego na pewno nie marzył. Do tematu będziemy wracać w naszym serwisie. Pod tekstem znajdziecie zdjęcia i filmy, związane ze sprawą.

Sonda
Czy organizatorzy tych rekolekcji powinni zostać ukarani?
Organizator przeprasza za szokujące sceny, które pojawiły się podczas toruńskich rekolekcji
Listen on Spreaker.