Profesor z UMK w Toruniu ostrzega przed skutkami pandemii. Mocne słowa

2021-09-24 10:34
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Autor: archiwum portalu Profesor z UMK w Toruniu ostrzega przed skutkami pandemii. Mocne słowa / Zdjęcie poglądowe

Grozi nam generacja studentów, którzy nie wyobrażają sobie uniwersytetu inaczej, niż przez komputer - powiedział w rozmowie z Polską Agencję Prasową prof. Aleksander Nalaskowski z UMK w Toruniu. Pedagog i badacz z wieloletnim doświadczeniem jest pełen obaw po 1,5 roku zdalnej edukacji studentów.

Profesor z UMK w Toruniu ostrzega przed skutkami pandemii. Mocne słowa

Dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Więcławski rozmawiał z profesorem Aleksandrem Nalaskowskim o wpływie pandemii koronawirusa na szkolnictwo wyższe i studentów. - Za nami trzy semestry studiów, które niekoniecznie były studiami. Podam przykład. Jako wykładowca jestem zasadniczy np. w sprawie punktualności. Sam nie spóźniam się na wykłady i nie korzystam z urojonego i mitycznego kwadransa akademickiego. Wymagam tego samego od studentów. Wymagam też, aby nie przychodzili na zajęcia z kubkami od kawy, aby nie żuli gumy, a palta pozostawiali w szatni. To nie jest nawet aspekt wychowawczy, jak pan to nazwał, ale przekazywanie pewnej kultury akademickiej, akademickiej kindersztuby. Ten aspekt też nam odpadł. Studenci łączyli się online. Część leżała w łóżku podczas wykładu, gdy ja zawsze ubierałem się na wykład przed kamerą w koszulę i krawat - twierdzi prof. Nalaskowski.

Czytaj też: Kujawsko-pomorskie: Oszuści mają nowe metody. Uważaj, bo stracisz fortunę

- My w dużej mierze żyjemy już w świecie udawania. Teleporady lekarskie to nic innego jak udawanie medycyny. Jestem majsterkowiczem, a większość towarów zakupuję bez spojrzenia w oczy jakiemukolwiek sprzedawcy. Za to w ciągu roku poznałem legion kurierów - opowiada ciekawie naukowiec.

Profesor ma też obawy o kolejne miesiące, które mogą przynieść bardzo nieciekawe skutki. 

- Wątpię niestety w to, aby pandemia dała nam spokój. Szacuję, że mniej więcej dwa miesiące będziemy uczyć, potem wejdzie nauczanie hybrydowe, a potem znów zawiesimy zajęcia. Odezwą się w końcu wakacje, zbiorowe imprezy itd. Grozi nam cała generacja studentów, którzy nie będą sobie wyobrażali inaczej uniwersytetu niż przez komputer - powiedział reporterowi Polskiej Agencji Prasowej Nalaskowski.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy studenci powinni wrócić do nauki stacjonarnej?
Studenci Politechniki Wrocławskiej testowali na Odrze łódź napędzaną energią słoneczną
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE