Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

i

Autor: archiwum portalu Profesor z UMK w Toruniu ostrzega przed skutkami pandemii. Mocne słowa / Zdjęcie poglądowe

Profesor z UMK w Toruniu ostrzega przed skutkami pandemii. Mocne słowa

2021-09-24 10:34

Grozi nam generacja studentów, którzy nie wyobrażają sobie uniwersytetu inaczej, niż przez komputer - powiedział w rozmowie z Polską Agencję Prasową prof. Aleksander Nalaskowski z UMK w Toruniu. Pedagog i badacz z wieloletnim doświadczeniem jest pełen obaw po 1,5 roku zdalnej edukacji studentów.

Profesor z UMK w Toruniu ostrzega przed skutkami pandemii. Mocne słowa

Dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Więcławski rozmawiał z profesorem Aleksandrem Nalaskowskim o wpływie pandemii koronawirusa na szkolnictwo wyższe i studentów. - Za nami trzy semestry studiów, które niekoniecznie były studiami. Podam przykład. Jako wykładowca jestem zasadniczy np. w sprawie punktualności. Sam nie spóźniam się na wykłady i nie korzystam z urojonego i mitycznego kwadransa akademickiego. Wymagam tego samego od studentów. Wymagam też, aby nie przychodzili na zajęcia z kubkami od kawy, aby nie żuli gumy, a palta pozostawiali w szatni. To nie jest nawet aspekt wychowawczy, jak pan to nazwał, ale przekazywanie pewnej kultury akademickiej, akademickiej kindersztuby. Ten aspekt też nam odpadł. Studenci łączyli się online. Część leżała w łóżku podczas wykładu, gdy ja zawsze ubierałem się na wykład przed kamerą w koszulę i krawat - twierdzi prof. Nalaskowski.

Czytaj też: Kujawsko-pomorskie: Oszuści mają nowe metody. Uważaj, bo stracisz fortunę

- My w dużej mierze żyjemy już w świecie udawania. Teleporady lekarskie to nic innego jak udawanie medycyny. Jestem majsterkowiczem, a większość towarów zakupuję bez spojrzenia w oczy jakiemukolwiek sprzedawcy. Za to w ciągu roku poznałem legion kurierów - opowiada ciekawie naukowiec.

Profesor ma też obawy o kolejne miesiące, które mogą przynieść bardzo nieciekawe skutki. 

- Wątpię niestety w to, aby pandemia dała nam spokój. Szacuję, że mniej więcej dwa miesiące będziemy uczyć, potem wejdzie nauczanie hybrydowe, a potem znów zawiesimy zajęcia. Odezwą się w końcu wakacje, zbiorowe imprezy itd. Grozi nam cała generacja studentów, którzy nie będą sobie wyobrażali inaczej uniwersytetu niż przez komputer - powiedział reporterowi Polskiej Agencji Prasowej Nalaskowski.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy studenci powinni wrócić do nauki stacjonarnej?
Studenci Politechniki Wrocławskiej testowali na Odrze łódź napędzaną energią słoneczną

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki