Przyszłość Camerimage w Toruniu w rękach Rady Miasta. Marek Żydowicz uspokaja [AUDIO]

2019-10-10 7:56 Marta Łazarska
Przyszłość Camerimage w Toruniu w rękach Rady Miasta. Marek Żydowicz uspokaja
Autor: Marta Łazarska Przyszłość Camerimage w Toruniu w rękach Rady Miasta. Marek Żydowicz uspokaja

Już za kilka godzin (10 października) toruńscy radni zadecydują o przyszłości Camerimage w Toruniu. Festiwal ​miałby się mieścić w Europejskim Centrum Filmowym Camerimage, którego wybudowanie kosztować będzie 600 milionów złotych. Jego umiejscowienie planowane jest w okolicach Jordanek. Inwestycja jest duża - nie tylko ze względu na koszty. Centrum miałoby zająć 18 tysięcy metrów kwadratowych.

Czwartkowa sesja jest być albo nie być dla przyszłości Camerimage w Toruniu. Wybudowanie centrum miałoby być również gwarancją, że festiwal odbywać się będzie w naszym mieście przez najbliższe 20 lat. Problemem mogą okazać się kwestie finansowe. Przypomnijmy - Toruń ma wyłożyć 200 milionów, dodatkowo opłacać połowę rocznych kosztów utrzymania instytucji, które sięgają 4 milionów.

Mimo dużych kontrowersji wokół Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, Marek Żydowicz powiedział dziennikarce Radia Eska, że czuje się spokojny...

Marek Żydowicz studzi emocje przed decyzją ws. Camerimage

Zdaniem Żydowicza - jest to nie tylko inwestycja w podniesienie prestiżu Torunia na arenie międzynarodowej, ale także kwestia ekonomiczna - znalezienie miejsc pracy w nowej gałęzi przemysłu filmowego w Toruniu. Wspomina również o tym, że należy zdecentralizować mapę kulturalną Polski i stworzyć nowe ośrodki z nowymi perspektywami.

Marek Żydowicz o podniesieniu prestiżu Torunia i nowych perspektywach

Europejskie Centrum Filmowe ma powstać w Toruniu do 2025 roku.

Kultura, sport, polityka, aktualności, ostrzeżenia z miasta i regionu - to wszystko znajdziecie na ESKA INFO Toruń. Polubcie nas na Facebooku!