Sklep charytatywny dla Ukraińców „Dar serca" otwarty. Część mieszkańców Torunia oburzona. Prezydent odpowiada

2022-05-27 14:34
Tu dziękuję to naprawdę magiczne słowo. Dar Serca to nowy sklep dla uchodźców z Ukrainy w Toruniu
Autor: Marta Łazarska / Radio ESKA Sklep dla Ukraińców w Toruniu

Toruń: "Dar serca" to nazwa pierwszego sklepu charytatywnego dla uchodźców z Ukrainy, który od minionego wtorku (24.05.2022) działa na terenie grodu Kopernika. Jego misją jest przede wszystkim pomoc wszystkim tym, którzy uciekli przed bezsensowną wojną i barbarzyńską inwazją Rosji. Nie wszystkim ten "sklep" się podoba. - A może czas pomyśleć o swoich obywatelach - zastanawia się pod wpisem prezydenta Zaleskiego w mediach społecznościowych. Co na to gospodarz Torunia?

Sklep charytatywny dla Ukraińców "Dar serca" działa przy ul. Gagarina 152. Lokal został na ten cel przekazany przez miasto. - Jest to miejsce, do którego trafiają dary od osób wspierających ukraińskie rodziny, które uciekając przed wojną znalazły schronienie w Toruniu. Uchodźcy mogą tu nieodpłatnie otrzymać produkty spożywcze, drogeryjne i szkolne - wyjaśnia prezydent Michał Zaleski na swoim profilu na Facebooku. Lokal powstał w miejscu, gdzie miał znajdować się jeszcze do niedawna sklep społeczny. Dla osób, które uciekły przed niszczycielską wojną na Ukrainie takie miejsce jest na wagę złota.

Czytaj też: Toruń: Zmiany w organizacji ruchu drogowego od 4 czerwca! Utrudnienia dla kierowców i pasażerów MZK

- W tej przestrzeni planujemy w przyszłości stworzenie miejsca dla osób z Ukrainy. Tu uchodźcy mogliby spotykać się i spędzać czas w swoim gronie. Mogłoby mieć to formę kawiarni, gdzie można się z nimi integrować - powiedziała reporterce Radia ESKA Toruń Małgorzata Kałdowska, jedna z pomysłodawczyń sklepu, członkini Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście

Sklep charytatywny dla Ukraińców „Dar serca" otwarty. Część mieszkańców Torunia oburzona

Reporterka Radia ESKA Toruń podaje w swoim materiale, że sklep będzie działał od wtorku do piątku w godzinach od 15:00 do 19:00 oraz w soboty od 09:00 do 13:00. Osoby z Ukrainy mogą odwiedzać placówkę raz na dwa tygodnie. Na miejscu sprawdzany będzie ich numer PESEL.

- Każdy, kto chciałby pomóc, może przekazywać dary w postaci asortymentu spożywczego, środków czystości i higieny osobistej oraz artykułów szkolnych bezpośrednio do Centrum Dialogu przy ul. Frelichowskiego 1 (9:00-16:00). Po godzinie 16:00 dary można zostawiać na furcie Wyższego Seminarium Duchownego - zachęca prezydent Michał Zaleski.

Nie każdemu pomysł powstania takiego "sklepu" przypadł do gustu. - A może czas pomyśleć o swoich obywatelach - pisze pani Krystyna pod wpisem Zaleskiego. - A Polacy miska ryżu i do przodu - dodaje pani Agnieszka. Takich komentarzy jest dużo więcej, choć nie brakuje również głosów wsparcia. Padło też pytanie o wcześniej funkcjonujący sklep socjalny.

- Niestety fundacja, która zgłosiła się do prowadzeniu sklepu socjalnego nie była w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Proszę zwrócić uwagę na sposób działania sklepu charytatywnego. To miejsce wydawania artykułów pochodzących wyłącznie ze zbiórek na rzecz uchodźców. W Toruniu instytucją wspierająca z publicznych pieniędzy osoby w trudnej sytuacji materialnej jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - odpowiedział jednej z torunianek prezydent Zaleski.

Pod tekstem zamieszczamy link do zbiórki, dzięki której możecie wesprzeć funkcjonowanie sklepu charytatywnego przy ul. Gagarina w Toruniu.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Pomagasz ukraińskim uchodźcom?
Czy w szkole o. Rydzyka mieszkają uchodźcy z Ukrainy?! Sprawdziliśmy!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE