Śnieżny ARMAGEDON w Polsce! Pogoda szykuje kolejne PARSZYWE niespodzianki

2021-01-26 16:40 km
Śnieżny ARMAGEDON w Polsce! Pogoda szykuje kolejne PARSZYWE niespodzianki
Autor: Róża Koźlikowska - @FotRose Śnieżny ARMAGEDON w Polsce! Pogoda szykuje kolejne PARSZYWE niespodzianki

Atak zimy w Polsce wciąż trwa. IMGW ostrzega przed kolejnymi śnieżycami, a województwo podlaskie i inne regiony naszego kraju już teraz zmagają się ze śnieżnym armagedonem. Niestety pogoda bynajmniej nie zamierza nam odpuścić. Prognozy na najbliższe godziny są dalekie od optymistycznych. Szczegóły na se.pl.

Spis treści

  1. Śnieżny armagedon w Polsce! Brak prądu, problemy na drogach
  2. Silny wiatr i śnieżny paraliż. Parszywa pogoda w Polsce
  3. Zima nie odpuszcza. Są kolejne ostrzeżenia IMGW. Prognoza pogody
  4. Kiedy skończy się zima? Meteorolodzy sceptyczni

Śnieżny armagedon w Polsce! Brak prądu, problemy na drogach

We wtorek (26.01.2021) zima ponownie dała się we znaki m.in. mieszkańcom województwa podlaskiego. Ok. 60 tys. odbiorców wciąż jest bez prądu - podała w godzinach porannych PGE Dystrybucja SA. W Białymstoku zwołano sztab kryzysowy, który miał za zadanie pomoc w uporaniu się z problemem. Do południa w stolicy Podlasia spadło ponad 35 cm śniegu, a synoptycy już wcześniej informowali, że do godziny 19 może spaść kolejne 15 cm. Niestety opady nie ustaną przez kolejną dobę. Na 20:00 zaplanowano kolejny sztab kryzysowy w Białymstoku. 

Zima daje się we znaki przede wszystkim mieszkańcom wschodniej części Polski, ale to nie znaczy, że pozostałe regiony są bezpieczne. W Rzeszowie runął dach hali magazynowej. IMGW aktualizuje regularnie swoje ostrzeżenia dotyczące m.in. trudnych warunków na drogach.

Silny wiatr i śnieżny paraliż. Parszywa pogoda w Polsce

Opady śniegu to nie jedyny problem, z jakim zmagamy się we wtorek na wschodzie kraju.

- Zachodni wiatr gwałtownie się nasilił, osiągając w porywach 50-60 km/h, a na wschodzie nawet do 70 km/h, tym samym wzniecając zawieje i zamiecie śnieżne, które sprawiają, że widoczność na drogach zmniejsza się nawet do zaledwie kilku metrów. Temperatura odczuwalna spadła do minus 10 stopni - podali eksperci z portalu twojapogoda.pl.

- Blisko 700 razy dotychczas interweniowali już strażacy, głównie we wschodnich województwach, gdzie usuwali drzewa połamane zarówno z powodu ciężaru osiadającego śniegu, jak i porywistego wiatru. Uszkodzone linie energetyczne odcięły od prądu w sumie 80 tysięcy gospodarstw domowych - podaje portal twojapogoda.pl.

Zima nie odpuszcza. Są kolejne ostrzeżenia IMGW. Prognoza pogody

Synoptycy z IMGW podają, że dziś intensywne opady śniegu wystąpią na północnym wschodzie Polski, natomiast zawieje i zamiecie śnieżne mogą wystąpić na Mazowszu i na wschodzie kraju. Na tym jednak nie koniec. W województwach śląskim, małopolskim i świętokrzyskim obowiązuje alert pierwszego stopnia przed oblodzeniem. 

- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu. Temperatura minimalna od -4°C do -2°C, temperatura minimalna gruntu od -5°C do -2°C - tłumaczy Tadeusz Stolarczyk, synoptyk IMGW.

Kiedy skończy się zima? Meteorolodzy sceptyczni

Kolejne dni wiążą się z opadami śniegu, a najgorzej ponownie będzie na Podlasiu. Zamiecie śnieżne i trudne warunki na drogach pozostaną z nami prawdopodobnie do końca tego tygodnia. Konkretnych mrozów w ciągu dnia nie będzie, choć nocami mogą nas postraszyć ujemne temperatury.

- To oznacza, że w ciepłej porze doby to, co spadnie roztopi się, a w chłodniej porze zacznie zamarzać tworząc niebezpieczne oblodzenie - informują synoptycy serwisu twojapogoda.pl.

Zima daje się we znaki kierowcom w Rzeszowie