Efektowne działania

Terroryści opanowali barkę z chemikaliami. Śmigłowiec Black Hawk w akcji. Mamy zdjęcia

2023-06-21 14:25

Z takimi widokami nie mamy do czynienia zbyt często. Terroryści opanowali barkę z chemikaliami, wzięli zakładników i otworzyli ogień - to sceny, które można było obserwować na Wiśle w Toruniu w ramach ćwiczeń policjantów, strażaków i WOPR-owców. W akcji "Wisła 2023" użyto m.in. śmigłowca Black Hawk. Na wodzie i w powietrzu działało ok. 70 osób.

Na "dzień dobry" uspokajamy wszystkich mieszkańców Torunia - choć efektowne, to jedynie ćwiczenia. Cała akcja odbywała się na Wiśle i w jej pobliżu w okolicach przystani AZS w Toruniu. To tam terroryści przejęli barkę z chemikaliami, otworzyli ogień, wzięli zakładników. W scenariuszu założono, że żądają oni milionowego okupu i wypuszczenia swojego kompana z toruńskiego więzienia. - W czasie akcji wykorzystaliśmy również potencjał spoza naszego garnizonu, czyli śmigłowiec typu Black Hawk. To tylko ćwiczenia, ale w takiej sytuacji, gdyby się zdarzyła, najniebezpieczniejsze było użycie broni przez terrorystów - powiedział PAP nadkom. Robert Bugajski, zastępca naczelnika sztabu policji KWP w Bydgoszczy.

Toruń: Efektowna akcja "Wisła 2023". Efektowne działania służb

- Dodatkowo zrzucili oni do rzeki jedną z beczek z chemikaliami, co mogłoby być bardzo dużym zagrożeniem nie tylko dla ekosystemu rzeki, ale i dla mieszkańców - dodał policjant z Bydgoszczy.

Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu Dariusz Fabisiak mówił o tym, że służby ćwiczą razem cyklicznie. Przynajmniej raz w roku odbywają się tak duże działania, jak te na Wiśle. Jednym z epizodów "Wisły 2023" było gaszenie pożaru na barce, który wybuchł już po zatrzymaniu bandytów przez antyterrorystów.

Przy przystani AZS ćwiczenia obserwowało wielu przedstawicieli służb, osoby funkcyjne z policji, Straży Pożarnej czy WOPR, ale także władze miasta. Prezes toruńskiego WOPR Wojciech Lewko wskazał, że ratownicy wodni zabezpieczali całą akcję. W ramach scenariusza prowadziliśmy też ewakuację rannej osoby z barki rzecznej. Ćwiczymy razem po to, aby w sytuacji rzeczywistej, która zawsze może nastąpić, każdy doskonale wiedział, co ma robić - podkreślił Lewko, cytowany przez PAP.

Nadkom. Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy mówił o tym, że celem jest głównie doskonalenie umiejętności nabywanych w codziennej służbie. - Sprawdzamy też wszelkie procedury. Po ćwiczeniach przeprowadzamy analizę i zastanawiamy się, co jeszcze można poprawić, co można zrobić lepiej - dodał nadkom. Słomski.

Obserwatorami ćwiczeń byli też uczniowie klasy policyjnej jednego z toruńskich liceów. Największe wrażenie zrobił na nich helikopter, a także sprawność osób, które zostały z niego opuszczone na barkę i pojmały sprawców. Bezpośrednio w akcji wzięło udział ok. 70 osób - policjantów, strażaków i WOPR-owców. Zdjęcia z efektownych działań znajdziecie pod tekstem.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy masz zaufanie do policji?
Wybuch w sali lekcyjnej na Pradze. Spektakularne ćwiczenia strażaków
Listen on Spreaker.