Tofifest 2022: Rzecznik Artur Zaborski i dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska opowiadają o tegorocznej edycji

i

Autor: Maciej Wasilewski / materiały prasowe organizatorów Tofifest 2022: Rzecznik Artur Zaborski i dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska opowiadają o tegorocznej edycji

Tofifest 2022: Największe gwiazdy kina w Toruniu. Oto główny motyw i nagrodzeni [Program, plan wydarzeń]

2022-06-27 14:56

Tofifest 2022: We wtorek (28.06.2022) rozpocznie się jubileuszowy, 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. W tym roku głównym motywem będzie „Ojciec chrzestny”. Nagrody odbiorą m.in. Robert Więckiewicz, Aleksandra Popławska, Filip Bajon, Tomasz Ziętek i Krystian Pesta. Jakie wydarzenia zaplanowali organizatorzy? Gdzie można obejrzeć filmy? Zapowiedź festiwalu prezentujemy na se.pl/torun.

To już we wtorek (28.06.2022) - rozpoczęcie wielkiego święta dla miłośników kina. 20. edycja MFF Tofifest w Toruniu odbędzie się w formie hybrydowej. Filmy będzie można oglądać w CKK Jordanki, Cinema City oraz Kinie Centrum. Organizatorzy zaplanowali również pokazy kina plenerowego na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w ruinach Zamku Krzyżackiego. W formule online projekcje będą się odbywały od 30 czerwca do 11 lipca. Motywem głównym będzie "Ojciec Chrzestny". - Na pytanie: „Jaki jest Twój ulubiony film?”, odpowiadam niezmiennie od lat: „Ojciec Chrzestny”. Kocham ten film, odkąd zobaczyłam go po raz pierwszy, będąc nastolatką. Dziś dorosło już nowe pokolenie widzów, którzy nie mieli szansy obejrzeć na wielkim ekranie trylogii Francisa Forda Coppoli. W Toruniu dostaną taką możliwość - powiedziała Katarzyna Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami z konferencji prasowej przed 20. MFF Tofifest 2022.

Czytaj też: Marian Dziędziel na MFF Tofifest: Pokora i niepokorność idą ze sobą w parze. Toruń jest piękny i zadbany

Tofifest 2022: Gala otwarcia i koncert ku pamięci Poli Negri, plan wydarzenia

Galę otwarcia 20. MFF Tofifest 2022 zaplanowano na wtorek (28.06.2022). Początek o godzinie 19:00. Partnerem głównym festiwalu jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Na gali otwarcia po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którą przyznano za debiut. Gali towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej poświęcony Poli Negri w 125. rocznicę urodzin aktorki. 

W koncercie wystąpią: Joanna Czajkowska - znakomita wokalistka, autorka tekstów i muzyki, laureatka m.in. 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych, na stałe współpracująca m.in. z Bogdanem Hołownią oraz Małgorzata Chruściel - wokalistka, aktorka musicalowa oraz dubbingowa, szerokiej publiczności znana przede wszystkim jako artystka Studia Accantus, z którym zrealizowała niezwykłe trasy koncertowe i z którym podbiła rynek muzyczny, tworząc platformę w mediach społecznościowych, posiadającą ponad 500 000 subskrybentów. Współpracowała również z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Toruniu, Filharmonią Pomorską czy Operą Novą w Bydgoszczy.

Kierownikiem artystycznym koncertu jest Bartek Staszkiewicz - kompozytor i producent muzyczny, autor wielu niezwykłych muzycznych przedsięwzięć. Wieczór uświetnią znakomite aranżacje utworów nie tylko Poli Negri, ale również innych przedwojennych artystek, w tym Hanki Ordonówny i urodzonej w Toruniu Heleny Grossówny.

Tofifest 2022: Laureaci Złotych Aniołów 20. MFF Tofifest

Opisy nagrodzonych pochodzą z komunikatów prasowych organizatorów festiwalu filmowego.

Anna Seniuk – laureatka Złotego Anioła za całokształt twórczości

Złotym Aniołem za całokształt twórczości nagrodzimy w tym roku wielką osobowość polskiego kina - Annę Seniuk. Aktorkę wszechstronną o bogatym dorobku artystycznym, która od lat niezmiennie zachwyca profesjonalizmem i oczarowuje skromnością, poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Rola Magdy Karwowskiej w serialu „Czterdziestolatek” przyniosła jej wielką popularność. Pierwszą dużą rolę filmową zagrała w „Bilecie powrotnym” (1978) w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Pojawiła się też w „Pannach z Wilka” (1979) Andrzeja Wajdy, „Ojcu królowej”(1979) Wojciecha Solarza, w „Pełni”(1979) Andrzeja Kondratiuka, w „Ćmie” (1980) Tomasza Zygadły czy „Konopielce” (1981) Witolda Leszczyńskiego.

W późniejszych mogliśmy oglądać Annę Seniuk u Agnieszki Holland w „Europa Europa” (1990), Marcina Ziębińskiego w „Kiedy rozum śpi”(1992), Adama Guzińskiego w „Chłopcu na galopującym koniu” (2006), czy w „Kanadyjskich sukienkach” (2012) Macieja Michalskiego.

Filip Bajon - laureat Złotego Anioła za całokształt twórczości

Reżyser, scenarzysta, prozaik i pedagog. Filip Bajon jest twórcą epickiego, autorskiego kina. Jak sam o sobie mówi woli być kreacjonistą niż historiozofem. Jego filmy oczarowują, bawią się stylistyką i wizualnie zaskakują. W swej twórczości często sięga po tematy historyczne. Istotą jego dzieł filmowych jest strona artystyczna, ważniejsza dla niego bardziej niż dokładne odwzorowywanie faktów historycznych.

Wielokrotnie skupiał się na "momentach granicznych" pomiędzy epokami. Takimi filmami są „Limuzyna Daimler-Benz” z 1981 roku (Grand Prix Wielki Jantar na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych), „Magnat” z 1986 roku (Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdańsku), „Bal na dworcu w Koluszkach” (1989) czy obraz „Lepiej być piękną i bogatą” z 1993 roku.

Bardzo ważnym filmem w karierze Filipa Bajona był „Poznań 56”, który zgarnął aż 7 nagród na FPFF w Gdyni. Bajon powiedział, że dzieje poznańskiego powstania chciał pokazać w sposób „antyrocznicowy, antykombatancki, antymartyrologiczny, antypolityczny i antyrozrachunkowy”, ponownie wywołując kontrowersje i spory wśród krytyki.

Filip Bajon to artysta, który perfekcyjnie adaptuje polską literaturę. Przeniósł na ekran dzieła Stefana Żeromskiego, Gabrieli Zapolskiej i Aleksandra Fredry. Bardzo ciepło przyjęto jego ostatnią, widowiskową produkcję z 2018 roku — „Kamerdynera”, rozgrywającego się na początku XX wieku na Kaszubach. Na FPFF w Gdyni film otrzymał Srebrne Lwy, nagrody za muzykę i charakteryzację a Adam Woronowicz odebrał nagrodę za główną rolę męską. Film otrzymał również Złotego Anioła MFF Tofifest w konkursie From Poland.

Aleksandra Popławska - Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą

Aleksandra Popławska jest nie tylko utalentowaną aktorką, ale także znakomitą reżyserką teatralną. Role wybiera odważnie. Otwarcie mówi o tym, co jest dla niej ważne i angażuje się w wiele akcji społecznych.

Kinowym debiutem aktorki była rola w filmie Przemysława Wojcieszka „W dół kolorowym wzgórzem” z 2004 roku. W kolejnych latach zagrała m.in. u Andrzeja Saramonowicza w „Testosteronie” i „Jak się pozbyć cellulitu”. U Pawła Borowskiego, w „Zerze”, stworzyła zapadającą w pamięć kreację żony prezesa. Widzieliśmy ją też u Amiego Drozda w „Małej Australii”, u Piotra Dumały w „Ederly” czy u Marty Plucińskiej w „Kochaj”. W 2017 roku wcieliła się w rolę tajemniczej Marii Miracle w obrazie Pawła Sali „Niewidzialne”.

Szerokiej publiczności znana jest natomiast z najlepszych polskich produkcji serialowych. Wcieliła się w prokurator Igę Dobosz w serialu HBO „Wataha”. Jak powiedziała Annie Tatarskiej w wywiadzie dla Onetu „Dobosz to najważniejsza postać, jaką zagrałam. Nigdy nie byłam z żadną rolą tak długo — wszystkie serie razem dają prawie 10 lat. Jestem do niej przywiązana. Lubię jej powściągliwość i mrok, cieszę się, że z postaci drugoplanowej wyszła na plan pierwszy i dano jej tak ważny ludzki głos”. Brawurowo zagrała też komisarz Agnieszkę Polkowską w serialu „Szadź” i pielęgniarkę Ewę Ryszkę w „Klangorze”.

Robert Więckiewicz - Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą

Robert Więckiewicz jest aktorem znanym z ekranu i desek teatru. Na ekranie - tym dużym i tym małym - fascynuje, tworząc krwiste i charakterystyczne postaci. To aktor o wielu twarzach. Zadebiutował w „Samowolce” Feliksa Falka w 1993 roku, ale pierwsze większe role zagrał w filmach „Pół serio” i „Ciało” Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza.

Jego talent docenili wybitni polscy reżyserzy i reżyserki. Wystąpił u takich reżyserów, jak Agnieszka Holland („W ciemności”), Andrzej Wajda („Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Wojciech Smarzowski („Pod mocnym aniołem”, „Wesele”), Borys Lankosz ("Ziarno prawdy”), Marek Koterski („Baby są jakieś inne”), Alexandros Avranas („True Crimes”), Janusz Kondratiuk („Jak pies z kotem”), Mateusz Rakowicz („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”) czy Jan P. Matuszyński („Żeby nie było śladów”).Stworzył również niezapomniane kreacje w serialach, „Ślepnąc od świateł”, „1983”, „Odwróceni” i najnowszym – „Behawioryście”.

Maria Dębska – Złoty Anioł dla Obiecującej Aktorki Europejskiej

Maria Dębska to zdolna, wrażliwa i konsekwentna aktorka. Brawurowo wcieliła się w rolę Kaliny Jędrusik, zaskarbiając sobie sympatię widzów i zgarniając najważniejsze nagrody filmowe w Polsce. Na dużym ekranie można ją było oglądać w takich filmach jak: „Piłsudski”, gdzie zagrała u boku Borysa Szyca, „Czarny Mercedes” w reż. Janusza Majewskiego i „Pech to nie grzech” — romantycznej komedii Ryszarda Zatorskiego. Pojawiła się także w „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego i „Moje córki krowy” w reż. Kingi Dębskiej.

Jej największą i najbardziej wymagającą rolą była postać Kaliny Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks” w reż. Katarzyny Klimkiewicz. Maria Dębska nie tylko z pietyzmem wcieliła się w tę kultową postać czasu PRL, ale też zaśpiewała jej utwory. Jak sama powiedziała w wywiadzie dla „Twojego Stylu”: „Rola wymagała absolutnego zanurzenia się w świecie Kaliny, a proces wchodzenia w nią był długi i absorbujący”.

Tę niezwykłą aktorską pracę doceniono na FF w Gdyni, gdzie otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą, ponownie uhonorowano ją też „Złotym Szczeniakiem” — tym razem za rolę pierwszoplanową, była również nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i otrzymała Wiktora w kategorii Aktorka Roku.

Tofifest 2022: Nagrody Prezydenta Miasta Torunia

Najstarszą nagrodą MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu uhonorujemy w tym roku dwóch aktorów młodego pokolenia urodzonego w Toruniu Krystiana Pestę oraz pochodzącego z Inowrocławia Tomasza Ziętka.

Krystian Pesta, Kujawsko-Pomorska Nagroda Filmowa Flisak Tofifest 2022

Krystian Pesta powiedział w jednym z wywiadów „W aktorstwie pociąga mnie to, że wcielając się w różne role mogę przeżyć kilka żyć, odkryć różne charaktery i temperamenty”. Pesta jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Już na studiach otrzymał w 2016 roku Nagrodę Publiczności dla Najbardziej Elektryzującego Aktora na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych.

Ma na swoim koncie role w „Belfrze”, gdzie wcielił się postać Borysa, oficera Centralnego Biura Śledczego, w „Klangorze” z doskonalą rolą policjanta Huberta oraz w serialu „Rojst”. Zagrał również u Dariusza Gajewskiego w „Legionach” oraz u Macieja Kawulskiego w „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Największy rozgłos przyniosła mu rola niebezpiecznego szaleńca Horsta Zeigera w popularnym serialu „Behawiorysta” na podstawie powieści Remigiusza Mroza.

Tomasz Ziętek, Kujawsko-Pomorska Nagroda Filmowa Flisak Tofifest 2022

O Tomaszu Ziętku, Manuela Gretkowska powiedziała po pokazie filmu „Żużel”: „Jest rewelacyjny, bezbłędnie łącząc chłopięcość z męskością̨. Amant, rycerz, łobuz.” Ziętek jest jednym z najbardziej hipnotyzujących aktorów młodego pokolenia. Na ekranie zadebiutował w 2011 roku epizodem w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”.Momentem przełomowym w jego karierze była rola w Rudego w „Kamieniach na szaniec” z 2014 roku. Rok później zagrał w nagradzanym „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej (laureatki Złotego Anioła Tofifest), a rok później w „Konwoju”.

Rola w „Cichej Nocy” Piotra Domalewskiego (2017) przyniosła mu pierwsze wyróżnienia - otrzymał Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, był także nominowany do Orła. Kolejną nominację do Polskiej Nagrody Filmowej przyniosła mu rola w głośnym „Bożym Ciele” Jana Komasy (2019). W kolejnym roku pojawił się w filmie „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej, w którym wcielił się w utalentowanego żużlowca Lowę.

Największe aktorskie wyzwania i laury przyszły w 2021 roku. Tomasz Ziętek zagrał Jurka Popiela w produkcji „Żeby nie było śladów” opowiadającej o poruszającej sprawie Grzegorza Przemyka oraz młodego policjanta Roberta w mrocznym, osadzonym w latach 80. „Hiacyncie” w reż. Piotra Domalewskiego. Za pierwszą z ról otrzymał „Złotego Szczeniaka” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa, za drugą był nominowany do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Flisak Tofifest jest najstarszą nagrodą naszego festiwalu. Przyznawany jest nieprzerwanie od pierwszej edycji, przez prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Wśród jego laureatów znaleźli się: Tomasz Wasilewski, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Żak, Grażyna Szapołowska, Jakub Gierszał, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki czy Joanna Koroniewska.

20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Skład jury i konkurs główny

Siedem najlepszych filmów znalazło się w konkursie ON AIR 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Międzynarodowy konkurs na najlepszy pierwszy lub drugi film fabularny to pozycja obowiązkowa festiwalu. To pasmo definiujące jego kierunek programowy.

W jury ON AIR zasiądą w tym roku wybitni przedstawiciele świata filmowego. Wyselekcjonowane przez dyrektorkę festiwalu Kafkę Jaworską filmy ocenią:

  • Katarzyna Klimkiewicz, reżyserka, która na koncie współpracę z taką legendą kina jak Helen McCrory. Kręci nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jej ostatni obraz "Bo we mnie jest seks", nieoczywiste spojrzenie na postać Kaliny Jędrusik, spotkał się ze świetnym przyjęciem widzów i krytyków.
  • Marcin Bortkiewicz, reżyser obdarzony wyjątkową intuicją obsadową. Ale trudno się dziwić, skoro sam ma na koncie liczne doświadczenia aktorskie. Twórca ma na koncie świetnie przyjęty film "Noc Walpurgii" z Małgorzatą Zajączkowską, jedyną Polką, która zagrała u Woody'ego Allena, w roli głównej.
  • Grażyna Błęcka-Kolska, uznana i doceniana aktorka filmowa, którą publiczność pokochała przede wszystkim za wyraziste postaci silnych kobiet w filmach Jana Jakuba-Kolskiego.
  • Adam Woronowicz, aktor, który równie dobrze sprawdza się w repertuarze komediowym, jak i dramatycznym. To istny człowiek kameleon, nie ma roli, której by nie podołał.
  • Magdalena Czerwińska, torunianka, która ma na koncie współpracę z największymi reżyserami polskiego kina. Wyraziste postaci zagrała m.in. u Xawerego Żuławskiego, Michała Otłowskiego, Borysa Lankosza czy Wojciecha Smarzowskiego.

W tegorocznym konkursie znajdą się filmy zarówno pokazywane premierowo jak przedpremierowo, zachowany został również parytet, gdyż wśród siedmiu tytułów, aż cztery są dziełem reżyserek.

Filmy te to bezkompromisowe obrazy, odważne, przewrotne, zaskakujące stylistycznie, nierzadko poruszające tematy wrażliwe. Ich kunszt reżyserki wskazuje na wielką wyobraźnię i umiejętności ich twórczyń i twórców.

O Złotego Anioła w konkursie głównym powalczą filmy:

Celts reż. Milica Tomović, Serbia 2021 / polska premiera

Belgrad, 1993 rok. Marijana organizuje imprezę kostiumową, aby uczcić 8 urodziny swojej córki. Zaprasza na nią rodzinę i zaprzyjaźnionych rodziców. Korzystając z rzadkiej okazji, gdy dzieci są zajęte zabawą w innym pokoju, wszyscy rodzice idą do kuchni, aby nacieszyć się możliwością ponownego spotkania przy kilku butelkach alkoholu. W pewnym momencie Marijana zdaje sobie sprawę, że tęskniła nie tylko za towarzystwem kilkorga podchmielonych znajomych, ale za czymś więcej. Wyrusza więc do miasta, aby odkryć ekscytujące nocne życie. Wymyka się po kryjomu z domu i przemierza puste ulice w poszukiwaniu autentycznych doznań, które zastąpią sztuczne imitacje emocji, które zna ze swojego życia.Amparo reż. Simón Mesa Soto, Kolumbia, Szwecja, Katar 2021 / polska premieraKolumbia, 1998 rok. Amparo, samotna matka dwójki dzieci, wraca do domu po nocnym dyżurze i odkrywa, że jej dzieci tam nie ma. Wkrótce potem dowiaduje się, że jej syn został siłą wcielony do wojska po nalocie żołnierzy na ich dom, a niebawem zostanie wysłany w strefę walk w pobliżu granicy, która od dawna uchodzi za niebezpieczną. Jego los wydaje się przesądzony. Na dzień przed jego ostatecznym wyjazdem do miejsca stacjonowania, Amparo udaje się skontaktować z człowiekiem, który oferuje wprowadzenie zmian w kartotece jej syna, co umożliwi wyciągnięcie go z wojska. Nie mając żadnego innego wsparcia, Amparo decyduje się na walkę z czasem, aby wydostać swojego syna z kłopotów. Jej przeciwnikiem jest przeżarte do cna korupcją społeczeństwo.

Zdarzyło się reż. Audrey Diwan, Francja 2021 / przedpremiera

Akcja filmu, opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux, rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. Ku swojemu zaskoczeniu Anne dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę, zakazanej wtedy we Francji aborcji, grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia.

A Feature Film About Life reż. Dovilė Šarutytė, Litwa, USA 2021 / polska premiera

Gdy jej ojciec umiera, życie Dovile zostaje wywrócone do góry nogami. Kobieta nie ma jednak czasu go opłakiwać, bo musi pilnie zająć się organizacją pogrzebu. Dovile chce, aby pogrzeb wyglądał idealnie: próbując zadbać o każdy szczegół, wikła się w coraz bardziej dziwaczne sytuacje. Zaczynają ją doganiać wspomnienia z dzieciństwa. Rozwiązywanie problemów związanych z pogrzebem jej ojca staje się formą jej własnej terapii, co pozwala trzymać ponure myśli na dystans. Radość ze zorganizowania „udanego” wydarzenia umożliwia choćby na krótką chwilę stłumić poczucie żalu. Ten uczuciowy paradoks staje się osią dramatyczną całego filmu.

Blessed Boys reż. Silvia Brunelli, Włochy 2021 / polska premiera

Mario i Lino mieszkają w słonecznej dzielnicy Neapolu, w której wszyscy znają się ze wszystkimi. To nierozłączni przyjaciele, których codzienność upływa w monotonii sąsiedzkich stosunków. Nagle wszystko się zmienia: Annaluce, młodsza siostra Lino, zaczyna czynić cuda i staje się świętą patronką dla całej dzielnicy. W życiu obu chłopaków dzieje się coś, co dotąd było nie do wyobrażenia: otwierają się drzwi do nowego świata, a każdy z nich przekroczy je, aby pójść własną drogą. Zaryzykują wszystko, co mają — nawet to, co najważniejsze: swoją braterską przyjaźń.

Somewhere over the chemtrails reż. Adam Koloman Rybanský, Czechy 2022 / polska premiera

Fajtłapowaty Standa i niedawno owdowiały Bronya to członkowie ochotniczej straży pożarnej w małej wiosce, w której wiodą ciche i spokojne życie. W czasie kiermaszu wielkanocnego dochodzi do wypadku, gdy kierowca furgonetki wjeżdża w grupę ludzi. To nagłe wydarzenie staje się zwiastunem zmian. Kierowca ucieka z miejsca tragedii zanim ktokolwiek zdoła zareagować. Wśród ludzi szerzy się opinia, że to zamach terrorystyczny, a świąteczny nastrój szybko ustępuje miejsca gęstej atmosferze strachu, nienawiści i dezinformacji. Bronya jest przekonany, że to dzieło terrorystów i stara się znaleźć sposób na rozwiązanie tej sytuacji. Poczucie zagrożenia dodaje mu sił, a ochotnicza straż pożarna zmienia się w oddział milicji.

Olga reż. Elie Grappe, Szwajcaria, Francja, Ukraina 2021 / przedpremiera

Jest 2013 rok. Olga ma 15 lat i jest ukraińską gimnastyczką, która uprawia tę dyscyplinę z prawdziwą pasją. Przebywając na zgrupowaniu w Szwajcarii, dokłada wszelkich starań, aby jak najlepiej wpasować się do drużyny narodowej. W tym czasie w Kijowie zawiązuje się ruch społeczny Euromajdan, który niespodziewanie wciąga w swoje tryby wszystkie bliskie jej osoby. W czasie, gdy Olga przygotowuje się do Mistrzostw Europy, w jej życie wkracza rewolucja, która zmiata wszystko, co stoi na jej drodze…

- Tegoroczny festiwal potrwa od 28 czerwca do 3 lipca i odbędzie się jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifiest. Kujawy i Pomorze będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość - czytamy w komunikacie MFF Tofifest 2022.

Sonda
Lubisz chodzić do kina?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki