MZD o budowie parkingów

Toruń będzie miał nowe parkingi typu park and ride. Inwestycja za 31 miliony złotych [ZDJĘCIA]

2022-09-28 10:58

Toruń: Od listopada 2021r. trwa budowa dwóch parkingów P&R w Toruniu. Na każdym z obiektów widoczne jest już znaczne zaawansowanie robót - przekazuje Agnieszka Kobus-Pęńsko z toruńskiego MZD. Zobaczcie zdjęcia z prac przy ul. Olimpijskiej i Dziewulskiego.

- Parkingi osiągnęły już swoja docelową wysokość. Pomimo niekorzystnej sytuacji na rynku budowlanym prace na obu budowach realizowane są zgodnie z harmonogramem - mówi Radosław Kotewicz, kierownik budowy firmy Strabag. Roboty na parkingu przy ul. Olimpijskiej w Toruniu, o kubaturze 16 tys. m3 i 217 miejscach parkingowych są zaawansowane w 70%.

Gotowy jest już system zajętości miejsc parkingowych. Obecnie trwa wykonanie żywicy poliuretanowej, która stanowić będzie finalną nawierzchnię parkingu. Malowane są słupy, belki oraz ściany od strony wewnętrznej obiektu. Trwa montaż opraw oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego parkingu. Rozpoczęły się prace wykończeniowe w pomieszczeniach sanitarno-konstrukcyjnych, a na listopad zaplanowane są montaże lameli, stanowiących elewację parkingu.

W zakresie prac drogowych wykonana została rozbiórka ul. Kusocińskiego i położono nowe warstwy konstrukcyjne. Aktualnie trwa układanie krawężników, a od października rozpoczynają się prace bitumiczne.

Toruń: Trwa budowa parkingów park and ride. Co słychać na Dziewulskiego?

Z kolei na parkingu przy ul. Dziewulskiego, o kubaturze blisko 36 tys. m3, na którym będą mogły parkować 222 pojazdy, w tym pojazdy elektryczne, dla których dostępne będą miejsca z ładowarkami, stopień zaawansowania prac wynosi 50%

Zakończone zostały montaże kanałowych płyt stropowych oraz zainstalowana została kanalizacja sanitarna i deszczowa. Obecnie prowadzone są roboty z zakresu branży drogowej. Na terenie parkingu wymieniany jest grunt, układana jest stabilizowana cementem podbudowa oraz warstwy kruszywa. Przy wykorzystaniu pompy o wysięgu 70m trwa wykonywanie posadzek betonowych na stropach obu kondygnacji parkingu. W zakresie robót instalacyjnych rozpoczął się montaż instalacji hydrantowej, a także instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

Wartość obu inwestycji to blisko 31 milionów złotych. Umowa na realizację obu obiektów została podpisana w listopadzie 2021 r., a planowane zakończenie prac to marzec 2023 r. Wtedy do dyspozycji kierowców przekazane zostanie łącznie 439 nowych miejsc do parkowania. - Lokalizacje dobrane zostały tak, by zapewnić kierowcom wygodne korzystanie z komunikacji miejskiej - podsumowuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD w Toruniu.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy korzystasz z komunikacji miejskiej w Toruniu?
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowej Lewicy i Iwona Michałek z Porozumienia ćwiczą razem na siłowni w Toruniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE