Toruń. Budowa szpitala na Bielanach ukończona! "Powstał dla obywateli, tak jak Unia Europejska" [Zdjęcia]

2022-05-06 13:29
Zakończenie budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach. Zdjęcia z uroczystości w Toruniu
Autor: Sławomir Kowalski - sk-foto.pl / torun.pl Zakończenie budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach. Zdjęcia z uroczystości w Toruniu

Ukończono pierwszy etap budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Uroczystości z tej okazji odbyły się 5 maja 2022 roku. Nie zabrakło znakomitych gości. - Ten szpital powstał dla obywateli, tak jak powstała dla nich Unia Europejska - powiedział Juan Luis Ballesteros, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce. Zdjęcia i podsumowanie na se.pl.

Urząd Miasta Torunia podaje w komunikacie, że uroczystości związane z zakończeniem budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego ks. Wiesława Śmigla, połączona z konsekracją kaplicy szpitalnej w budynku głównym szpitala. Po niej nastąpiło oficjalne otwarcie lecznicy wojewódzkiej uświetnione występem Chóru Collegium Medicum UMK i orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono parlamentarzystów, samorządowców, środowiska medycznego. Nie zabrakło także przedstawicieli firmy Budimex - wykonawcy inwestycji, jak i spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która była inwestorem w imieniu samorządu województwa. Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod galerią ze zdjęciami. Fotografie dzięki uprzejmości UMT.

Czytaj też: Duża akcja policji na terenie Torunia. Sypią się mandaty! Sprawdź, gdzie i kiedy będą kontrole

Budowa szpitala na Bielanach ukończona. "Udała się w Toruniu rzecz niełatwa"

- Udała się w Toruniu rzecz niełatwa i prowadzona w terenie z determinacją od pięciu lat. Przyjmuję to z szacunkiem i wdzięcznością wobec wszystkich osób i instytucji, które pomagały w płynnym postępie tej potrzebnej Toruniowi i regionowi inicjatywy. Od samego początku sprzyjało jej również samo miasto, doceniając skalę podjętych tu zadań - powiedział prezydent Michał Zaleski, cytowany przez UMT.

- Dziś zatem z majowymi i pogodnymi nadziejami myślimy przede wszystkim o obecnych i przyszłych pracownikach opieki zdrowotnej, dla których to miejsce będzie miejscem komfortowej pracy, a także o wszystkich pacjentach, którzy będą tu oczekiwać skutecznej i nowoczesnej pomocy medycznej w tej największej i najważniejszej placówce medycznej Torunia - dodał gospodarz grodu Kopernika.

Etap pierwszy budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego rozpoczęto w dniu 11 kwietnia 2017 r. wmurowanie kamienia węgielnego poświęconego w Rzymie przez papieża Franciszka wraz tzw. kapsułą czasu. Realizacja tego etapu zajęła 5 lat. W ramach inwestycji powstały m.in. główny budynek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, wielopoziomowy garaż, budynek administracyjny, nowa kotłownia (w niej garaż dla karetek i myjnia dla łóżek), szpital psychiatryczny oraz szpital zakaźny.

Na rok 2023 zaplanowane jest rozpoczęcie drugiego etapu budowy, w ramach którego powstaną m.in. położnicza izba przyjęć, zakład diagnostyki laboratoryjnej, bank mleka, oddział kliniczny położnictwa, blok porodowy, blok operacyjny położniczo-ginekologiczny, oddział noworodków; klinika kardiochirurgii z oddziałem łóżkowym, blokiem operacyjnym i oddziałem pooperacyjnym wraz z oddziałem ECMO; oddział teleradioterapii, centrum badawczo-wdrożeniowe i kuchnia szpitalna, a także sala konferencyjna na 300 osób i restauracja.

Jak powiedział podczas uroczystości Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, największym wyzwaniem było sfinansowanie inwestycji, środki na ten cel pochodziły bowiem z pięciu różnych źródeł, m.in. ze środków województwa, samej placówki i w dużym stopniu funduszy unijnych. Łącznie rozbudowa i wyposażenie placówki pochłonęły ponad 600 milionów złotych.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy prezydent Michał Zaleski jest dobrym prezydentem Torunia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE