W Toruniu jest BARDZO NIEBEZPIECZNIE! Prezydent Zaleski apeluje o pozostanie w domach [AKTUALIZACJA, WIDEO]

2021-02-19 14:40 Konrad Marzec
SZKLANKA na drogach w Toruniu! Prezydent Zaleski apeluje o pozostanie w domach
Autor: Mariusz Luda / Radio ESKA SZKLANKA na drogach w Toruniu! Prezydent Zaleski apeluje o pozostanie w domach

W piątek (19.02.2021) w godzinach porannych na ulicach Torunia zapanowała prawdziwa "szklanka". Opady marznące powodujące gołoledź zrobiły swoje. Mieszkańcy skarżą się na bardzo trudne warunki, problem dostrzegł także prezydent Michał Zaleski, który wystosował apel do torunian. - Seniorów i osoby nie w pełni sprawne o pozostanie w domu do godzin popołudniowych. W Toruniu jest dziś bardzo ślisko! - przekazał gospodarz grodu Kopernika. Na szczęście MZD w Toruniu informuje o coraz lepszej sytuacji.

14:42 MZD: Coraz lepsza sytuacja w Toruniu! 

- Piaskiem obsypywane są również chodniki komunalne, które z powodu padającego deszczu i niskiej temperatury pokryły się lodem. Cztery ekipy poprawiają także stan przystanków autobusowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów jest wysypywany na nich piasek. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zadbało także o toruńska starówkę. Została ona odpłużona i posypana. Służby miejskie odpowiedzialne za „walkę z zimą” będą pracowały dziś do późnych godzin wieczornych - przekazuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu.

Wcześniej pisaliśmy:

Szklanka na drogach w Toruniu! Prezydent Zaleski apeluje o pozostanie w domach [WIDEO]

W czwartek (18.02.2021) informowaliśmy was na naszym lokalnym portalu o ostrzeżeniu IMGW dotyczącym opadów marznących. To nieprzyjemne zjawisko zaatakowało w piątek, w godzinach porannych. O problemach związanych z gołoledzią przekonali się brutalnie torunianie, którzy dzisiaj rano wyruszali do pracy. Przy temperaturze około -2 stopni Celsjusza na chodnikach, ulicach i samochodach mżawka zamieniła się w warstwę lodowego grylażu. W mediach społecznościowych nie brakuje komentarzy, skupiających się przede wszystkim na ostrzeganiu innych przed niebezpieczeństwem. Problem dostrzeżono także w Urzędzie Miasta Torunia. Apel w formie wideo skierował do mieszkańców prezydent Michał Zaleski. - Bardzo Państwa proszę o wyjątkową ostrożność, a seniorów i osoby nie w pełni sprawne o pozostanie w domu do godzin popołudniowych. W Toruniu jest dziś bardzo ślisko! - mówi gospodarz grodu Kopernika.

- Gołoledź to wyjątkowo nagłe i niebezpieczne zjawisko przyrodnicze, służby miejskie od rana intensywnie pracują nad ograniczeniem jego skutków, ale nie ma możliwości, aby w jednej chwili wszystkie chodniki zostały oczyszczone przy wciąż padającym i zamarzającym deszczu - podkreśla Zaleski.

W całym mieście jest bardzo ślisko i nawet posypywanie piaskiem pomaga na krótko, bo na uszorstnionej nawierzchni po chwili znowu tworzy się lód. O godzinie 8.00 na toruńskie drogi wyjechało 6 solarek, a dwie godziny później jeszcze 4 dodatkowe.

- Posypane zostały skrzyżowania, ostre zakręty, przejścia dla pieszych, zjazdy i pojazdy, mosty, wiadukty  i estakady oraz drogi wlotowe do miasta - wylicza Ireneusz Makowski, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Sprzęt będzie jeździł po drogach I i II kategorii. Posypujemy też piachem wszystkie chodniki komunalne - dodaje.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - torun.eskainfo@grupazpr.pl.

Opole przegrywa z zimą. MZD zapowiada kary finansowe