Toruń: Metamorfoza Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu! Co się zmieni?

i

Autor: Adam Zakrzewski / UMT - torun.pl Toruń: Metamorfoza Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu! Co się zmieni?

Toruń: Metamorfoza Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu! Co się zmieni? [Zdjęcia]

2022-01-27 14:30

Urząd Miasta Torunia informuje o postępach w kolejnych pracach, związanych z trzecim etapem rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. - Na nową odsłonę Parku Miejskiego musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ koniec prac przewidziany jest na koniec lipca 2022 roku - czytamy na stronie UMT.

Mieszkańcy Torunia uwielbiają spacery po Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Urokliwa Martówka, piękne kolory i możliwość rodzinnych wypadów - to główne atuty tych terenów. Nad wodą torunianie chętnie korzystają z okazji do grillowania. Teraz popularny park przechodzi rewitalizację. Co się zmieni? Szczegóły zestawili na głównej stronie grodu Kopernika przedstawiciele Urzędu Miasta  Torunia. Jest tego całkiem sporo! Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod galerią ze zdjęciami.

Przeczytaj też: 

Zmiany w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu

Obecnie trwają prace:

  • wykonania alejek mineralnych, rozbiórki i utylizacji starych nawierzchni;
  • zbiornik Martówka - umocnienia brzegów i skarp, uszczelnienia dna, montowania palisady, wzmacniania skarp i nasypów siatką stalową przeciw bobrom, nasadzenia roślin wodnych, umocnienia przyczółków kładki pieszej pomiędzy zbiornikami, nasadzenia krzewów, oraz wykonania stanowisk wędkarskich;
  • doposażenia parku w obiekty małej architektury tj.: drewutnię, ławki z oparciem, lunety obserwacyjne, ławki dla karmiących matek, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, platformę widokową, stojaki na rowery, domek dla owadów, automat dla sprzedaży karmy dla ptaków, tablice informacyjne, budki lęgowe dla ptaków;
  • wykonania nowej fontanny w tzw. ,,stawie z łabędziami’’, a także montażu domku dla łabędzi;
  • pielęgnacji drzew poprzez przycinanie, frezowanie pni, sadzenie krzewów i bylin, wykonanie trawników oraz obsianie skarp trawą.

- Zakres robót dotyczących Martówki, wynika z problemu jakim jest obniżający się poziom wody w tym zbiorniku. Na podstawie przeprowadzonych badań hydrogeologicznych, stwierdzono, że brzeg południowy zbiornika zbudowany jest z utworów przepuszczalnych, które stanowią drogę filtracji wody w kierunku bazy drenażowej, jaką stanowi rzeka Wisła. Z uwagi, że bilans zasilania zbiornika w wodę jest ujemny, m.in. ze względu na wieloletnią już tendencję do utrzymywania się niskich stanów wody w Wiśle (napełnianie Martówki odbywało się bowiem jedynie w trakcie powodzi, bądź długotrwałych wysokich stanów wód Wisły), jedyną szansą na poprawę warunków hydrologicznych zbiornika jest ograniczenie odpływu wód w kierunku koryta Wisły, poprzez uszczelnienie jego brzegu południowego - podają przedstawiciele UMT.

- Aktualnie trwa montowanie palisady drewnianej, która uszczelni brzeg południowy zbiornika. Ułożenie warstwy uszczelniającej wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, jego wyrównania, oczyszczenia i ukształtowania - podsumowuje UMT.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy lubisz spacerować po toruńskiej starówce?
Tak trenuje Natalia Kaliszek i Maksym Spodyrev przed IO pod dachem toruńskiego Tor-Tor-u.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki