Toruń: Tajemniczy obiekt pojawił się na placu św. Katarzyny! Prezydent tłumaczy, do czego służy

2022-05-17 9:34
Ładowarki dla autobusów MZK na placu św. Katarzyny w Toruniu
Autor: Urząd Miasta Torunia / torun.pl Ładowarki dla autobusów MZK na placu św. Katarzyny w Toruniu

Toruń: Co to za obiekt na placu św. Katarzyny? Takie pytanie dostaliśmy od naszej czytelniczki. Jest konkretnej wielkości i wyraźnie rzuca się w oczy. Prezydent Torunia Michał Zaleski tłumaczy, że wkrótce będzie bardzo pożyteczny. Zobaczcie zdjęcia i wyjaśnienie na se.pl!

Ciekawe zapytanie otrzymała redakcja Super Express Toruń od pani Grażyny, jednej z naszych najaktywniejszych czytelniczek. Przekazała nam, że w weekend spacerowała w okolicach placu św. Katarzyny i natknęła się na pokaźny obiekt. Do czego służy i w jakim celu został tam ustawiony? Okazuje się, że odpowiedź jest bardzo prosta. - Na pętli na pl. św. Katarzyny stoi pierwsza ładowarka pantografowa przeznaczona do ładowania autobusów elektrycznych. Kolejne zamontujemy przy ul. Okrężnej i Dziewulskiego. Wkrótce będą miały co ładować - chwali się w mediach społecznościowych prezydent Michał Zaleski. Zobaczcie o co chodzi w poniższej galerii! Kliknijcie na pierwsze zdjęcie!

Czytaj też: Horror w Toruniu. Mężczyzna skoczył z mostu Piłsudskiego. Przerażający finał

Ładowarka dla elektryków na placu św. Katarzyny w Toruniu. Wkrótce więcej takich pojazdów

- Pierwsze 6 elektryków wyjedzie na toruńskie ulice w tym roku, kolejne 4 w 2023 - podaje prezydent Michał Zaleski. Więcej informacji pojawiło się na stronie Urzędu Miasta Torunia. Przedstawiciele UMT dołączają ciekawe statystyki.

Jesienią 2020 r. miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji podpisało umowy na dostawę sześciu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania – trzech ładowarek „plug in”, tzw. „wolnych” oraz trzech pantografowych, czyli szybkiego ładowania. Autobusy dostarczy Solaris Bus&Coach, zaś ładowarki konsorcjum Elektroenergetyka Polska Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i Westa Bulding Sp. z o.o (Członek Konsorcjum). Koszt autobusów to 16,5 mln zł brutto, a ładowarek prawie 4,7 mln zł brutto.

Trzy ładowarki wolne, zostały już zamontowane na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów. Pierwsza z ładowarek pantografowych została właśnie zamontowana na pętli przy pl. św. Katarzyny. Kolejna pojawi się na pętli przy ul. Okrężnej, a trzecia – po zakończeniu budowy parkingów Park&Ride – przy ul. Dziewulskiego.

- Obecnie ładowarka na pl. św. Katarzyny jest w trakcie podłączania. Potem będzie musiała przejść wszelkie niezbędne testy, pomiary i odbiory techniczne. Gdy ładowarka dająca możliwość szybkiego ładowania na trasie zostanie uruchomiona, w Toruniu pojawi się sześć elektrycznych autobusów. Będą one klasy Maxi, o długości ok. 12 metrów, niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB i system detekcji i gaszenia pożarów - wyjaśniają ludzie UMT.

Sonda
Czy przekonują cię propozycje Torunia ws. komunikacji miejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE