Toruń: Trwają modernizacje torowisk. Sprawdzamy postępy w pracach i terminy zakończenia [ZDJĘCIA]

2021-07-13 13:59
W Toruniu trwa modernizacja torowisk. Zaglądamy na plac budowy
Autor: MZK w Toruniu W Toruniu trwa modernizacja torowisk. Zaglądamy na plac budowy

Toruń jest ostatnimi czasy jednym wielkim placem budowy - takich opinii nie brakuje wśród mieszkańców. Ważne prace związane są m.in. z modernizacją torowisk tramwajowych. Realizowane są na trzech odcinkach: w ciągu ul. Bydgoskiej, na Szosie Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego i na ul. Broniewskiego pomiędzy ul. Sienkiewicza i Reja. Biuro prasowe MZK w Toruniu poinformowało nas o postępach i terminach zakończenia robót.

Toruń: Trwają modernizacje torowisk. Sprawdzamy postępy w pracach i terminy zakończenia [ZDJĘCIA]

Prace przy modernizacji torowiska w ciągu ul. Bydgoskiej podzielono na dwa etapy: trwający obecnie odcinek od ul. Reja do ul. Sienkiewicza oraz odcinek od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza wraz z tym skrzyżowaniem do ul. Chopina. - Stare torowisko i siec trakcyjna zostały już zdemontowane. Wykonano także fundamenty pod słupy trakcyjne (z wyjątkiem miejsc, gdzie występują kolizje z infrastrukturą), studnie drenażowe do odwodnienia torowiska, a także studnie pod wodomierze do jego nawadnia. Na ukończeniu są prace związane z siecią teletechniczną, zasilaniem oświetlenia i zasilaniem obwodów podlewania torowiska zielonego. Rozpoczęto przebudowę kabli trakcyjnych - wyjaśnia Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK w Toruniu.

Łącznie w ciągu ul. Bydgoskiej (w obu etapach) zmodernizowane zostanie ponad 2,5 km toru pojedynczego. Odcinek ten niemal w całości stanie się nowym, zielony torowiskiem. Nie będzie go tylko w miejscach przystanków i przejazdów drogowo-torowych. Łącznie zielone torowisko będzie miało ponad 1320 metrów bieżących. Prace na obecnym etapie wykonawca planuje zakończyć w grudniu br., zaś w etapie drugim - w sierpniu 2022 r. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

Czytaj także: Toruń: Młodzi mężczyźni zaatakowali w drogerii. Rozpoznajesz ich? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kolejny odcinek torowiska modernizowany jest w ciągu Szosy Lubickiej, od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego. Tam m.in. ukończono już prace związane z montażem fundamentów oraz słupów oświetleniowych na odcinku od ul. Leszczynowej do pl. Daszyńskiego, odtworzono nawierzchnię peronów przy ul. Rydygiera i ul. Przy Skarpie, zamontowano przejazdy z płyt prefabrykowanych na skrzyżowaniu ul. Rydygiera i ul. Szosa Lubicka, wylano płytę betonową na odcinku od pl. Daszyńskiego do ul. Rydygiera a także zamontowano wysięgniki trakcyjne na słupach trakcyjnych.

Przeczytaj też: 35-letni Turek ścigany z nożem przez nieznanego sprawcę! Dramatyczne sceny w Toruniu

- Aktualnie na odcinku od pl. Daszyńskiego do ul. Rydygiera kontynuowane są prace związane z montażem i spawaniem szyn i przygotowaniem do wykonania podlewów, a na pozostałych odcinkach trwa wklejanie wkładek przyszynowych i powstają podlewy. Stawiane są także betonowe obrzeża zamykające zielone torowisko i układany jest humus. Co ważne, na niemal całym modernizowanym odcinku – z wyjątkiem przejazdów i przystanków – powstanie zielone torowisko. Zakończenie prac planowane jest do końca roku - informuje nas Sylwia Derengowska z MZK w Toruniu.

To wciąż nie wszystko. Modernizacja torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Broniewskiego jest częścią większego zakresu, który obejmuje odcinek od pl. Niepodległości do ul. Reja. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy:

  • Etap I - odcinek ul. Kraszewskiego;
  • Etap II - skrzyżowanie ul. Reja i Broniewskiego wraz z torami w ul. Broniewskiego od ul. Reja do ul. Sienkiewicza.

Prace w ciągu ul. Kraszewskiego zostały zakończone w połowie maja i obecnie jest realizowany kolejny etap, pomiędzy skrzyżowaniami ul. Broniewskiego z Sienkiewicza i Reja.

- Na odcinku od ul. Kochanowskiego do Sienkiewicza trwa rozbiórka torowiska północnego. Rozpoczyna się korytowanie, wklejanie wkładek w szyny i zbrojenie fundamentów pod słupy trakcyjne. Prowadzone są prace przygotowawcze do wykonania zabezpieczenia ciepłociągu na wysokości Broniewskiego 4 oraz zabezpieczenia kolizji teletechnicznej i energetycznej - czytamy w komunikacie Sylwii Derengowskiej z MZK w Toruniu.

Na odcinku od ul. Reja do Kochanowskiego kontynuowane są prace związane z wykonaniem przyłączy kanalizacji sanitarnej do posesji po stronie południowej oraz przebudowa kolizji wodociągowej wraz z odtworzeniem chodników i jezdni. Trwa też rozbiórka torowiska i powstają fundamenty pod słupy trakcyjne, a przy skrzyżowaniu z ul. Reja przebudowywany jest ciepłociąg. Po południowej stronie skrzyżowania Reja/Broniewskiego rozpoczyna się budowa nowego oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. Termin zakończenia to koniec roku.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Zawody strażaków The FireFit Champoinships na Rynku Nowomiejskim w Toruniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE