Toruń. Wycinka drzew na Kępie Bazarowej pod lupą prokuratury! "Dokonano tego niezgodnie z pozwoleniami"

2022-05-18 14:27
Skandal! Po co ta dewastacja? Wycięto mnóstwo starych drzew nad Wisłą
Autor: Piotr Lampkowski/Super Express

Toruń: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wycinki drzew na Kępie Bazarowej podczas remontu mostu im. Józefa Piłsudskiego, popularnie zwanego "starym mostem". Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że "wykazana została większa wycinka drzew niż ta ujęta w decyzjach środowiskowych". Kto za to odpowiada? Postępowanie jest w toku.

Wycinka drzew na Kępie Bazarowej w Toruniu wywołała mnóstwo dyskusji. W lutym 2022 roku Miejski Zarząd Dróg zarządził wstrzymanie prac przy wycince oraz zorganizował wizje lokalną w terenie przy udziale przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a społecznicy zawiadomili prokuraturę o możliwym popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. - Wszczęte zostało śledztwo z artykułu 181 par. 1 Kk, który mówi o tym, że kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tej sprawie wchodzę w grę zniszczenia w świecie roślinnym o znacznych rozmiarach. Postępowania zostało wczoraj wszczęte. Poczekajmy, dajmy czas prokuratorowi, żeby wszystko w tej sprawie sprawdził - powiedział Polskiej Agencji Prasowej prokurator Andrzej Kukawski rzecznik PO w Toruniu. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami. Kliknij w pierwsze zdjęcie i obejrzyj Kępę Bazarową!

Czytaj więcej o sprawie: Toruń: Dlaczego wycięto tyle drzew przy remontowanym moście?! "To są chwasty" [Zdjęcia]

Wycinka na Kępie Bazarowej w Toruniu. Prokurator mówi o wątpliwościach

W trakcie czynności sprawdzających prokuratura wykazała, że doszło do wycinki drzew w większych rozmiarach niż w decyzjach środowiskowych w tej sprawie. - Wycięto nie do końca to, co trzeba i ile trzeba - powiedział PAP prokurator Kukawski.

- Chodzi o różne rodzaje drzew, o różnej średnicy pni. Na pewno udało nam się ustalić, że dokonano tego niezgodnie z pozwoleniami. Jeszcze ustalimy, kto w naszej ocenie za to odpowiada. Mamy dwie firmy - pierwsza przygotowywała inwentaryzację, a druga wykonywała wycinkę - powiedział prokurator Kukawski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Pytany przez dziennikarza PAP Tomasza Więcławskiego o funkcję sprawowanie funkcji kontrolnej Kukawski wskazał, że w zakresie inwentaryzacji kontrola była, a w trakcie wykonywanych prac nadzoru przyrodniczego nie było, ale "nie musiało być". Z decyzją prokuratury w zakresie braku wszczęcia śledztwa dotyczącego możliwego nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prezydenta miasta, nie zgadzają się społecznicy i osoby składające zawiadomienie w tej sprawie.

Toruń. Prokuratura bada sprawę wycinki drzew na Kępie Bazarowej. Co na to społecznicy? 

- Na pewno zaskarżę postanowienie prokuratury od odmowie wszczęcia śledztwa w tym aspekcie tej sprawy. Złożę do sądu wniosek o nadanie statusu osoby pokrzywdzonej. Boli mnie serce i nie mogę pogodzić się z tym, co się tam stało. Tam wycięto - a mam taką informację z RDOŚ - 2,9 ha lasu bez pozwolenia. Będę dochodził sprawiedliwości w tej sprawie. Prokurator śledczy, który w końcu będzie rozpoznawał tę sprawę, jest w stanie ocenić, że w tej sprawie było sterowanie ręczne przez prezydenta - podkreślił Piotr Marach z Zielonego Torunia.

Rzecznik prasowa RDOŚ Bydgoszcz Anna Gondek informowała wcześniej PAP, że "skala naruszenia środowiska przyrodniczego, w tym zniszczenie roślin, wykracza poza zakres decyzji RDOŚ w Bydgoszczy o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia oraz decyzji Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej". Dodała, że wycinka zadrzewień nie została poprzedzona uzyskaniem zezwolenia, w trybie ustawy o ochronie przyrody.

- W ramach inwestycji do wycinki przewidziano 136 sztuk drzew, a rzeczywistej wycince bez stosownego zezwolenia poddano dodatkowe 25 sztuk drzew, zlokalizowanych na terenie inwestycji w pasie drogowym oraz pasie tymczasowego zajęcia (określonych w projekcie budowlanym). Ponadto wycięto bez zezwolenia drzewa zlokalizowane poza pasem drogowym, a trwające postępowanie wyjaśniające ustali ich dokładną liczbę. Kwestie ewentualnego naruszenia form ochrony przyrody i ochrony gatunkowej zostaną wyjaśnione na etapie wszczętego postępowania w trybie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, celem ustalenia możliwości wystąpienia szkody w środowisku - przekazała Gondek.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy popierasz wycinkę drzew przy moście Piłsudskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE