Szachy i nie tylko

Toruń. Zaprezentowali kopię unikatowych szachów z XII wieku. "Wyjątkowe znalezisko na skalę europejską"

2023-07-03 20:31

Toruń: W miniony poniedziałek (26 czerwca 2023 r.) odbył się drugi turniej rundy letniej Grand Prix Hard Rock Pubu Pamela w Szachach Błyskawicznych. W wydarzeniu udział wzięli pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie: Ewelina Siemianowska oraz Jakub Szostak, którzy przywieźli ze sobą unikatową niespodziankę. W organizacji wydarzenia toruński klub wsparła firma Tuden.

To, że szachiści spotykają się w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela to już tradycja, niezależnie od pory roku. Partnerem turnieju, który odbył się 26 czerwca było Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Przedstawiciele tej placówki zaserwowali uczestnikom ciekawy pokaz.

- Dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tak ekscytującym wydarzeniu jak runda letnia Grand Prix w Hard Rock Pubu Pamela w Szachach Błyskawicznych. Wbrew pozorom to doskonała okazja do popularyzowania wiedzy o przeszłości, a nasze Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie znane jest z dość niekonwencjonalnych działań - powiedziała Ewelina Siemianowska.

Toruń: Zaprezentowali szachistom unikatową kopię z XII wieku

- Zainicjowaliśmy turniej opowiadając krótko o dziejach szachów. Skupiliśmy się głównie na ciekawostkach, czyli teoriach na temat ich powstania, drogach jakimi dotarły do Europy i tego w jaki sposób wezyr został zastąpiony przez królową. Zaprezentowaliśmy też kopię unikatowych szachów sandomierskich z XII w. wraz z historią ich odkrycia i wynikami najnowszych badań. Szachy sandomierskie to wyjątkowe znalezisko na skalę europejską, ponieważ odkryto je podczas badań archeologicznych oraz liczą aż 29 bierek - przekazała przedstawicielka gnieźnieńskiego muzeum.

Ekspertka wskazała, że zwykle archeolodzy odkrywają jedną lub dwie bierki. Prawdopodobnie był to zestaw podróżny (małe rozmiary), który wykonano w muzułmańskim stylu abstrakcyjnym. Drugą zaprezentowaną grą była hnefatafl - skandynawska gra planszowa z wczesnego średniowiecza, nazywana niekiedy niesłusznie „szachami wikingów”.

- Dlaczego niesłusznie? Uczestnicy turnieju i goście Hard Rock Pubu Pamela mogli nie tylko usłyszeć, ale także sprawdzić. Kilku uczestników turnieju z chęcią poznało zasady i zagrało w tę grę strategiczną. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i oczywiście zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i/lub zajrzenia na nasze social media - zaprosiła Ewelina Siemianowska. Galerię ze zdjęciami z pokazu i z turniej znajdziecie pod tekstem.

Kolejne szachowe emocje w Toruniu

Sam turniej został zdominowany przez zawodników z Torunia. Podium obsadzili Marek Lewandowski, Robert Wojciechowski (obaj AZS UMK Toruń) i Robert Politowski z UKS Gambit Toruń. Zwycięzca nie przegrał żadnego pojedynku. Do 5 zwycięstw dorzucił 4 remisy. Tuż za "pudłem" znalazł się główny faworyt, Sebastian Pąpka. Znakomite 5. miejsce zajął Kamil Wróblewski, który za plecami miał wielu bardziej doświadczonych i silniejszych rankingowo zawodników. Pełne wyniki znajdziecie tutaj.

Kolejne rozgrywki rundy letniej Grand Prix Hard Rock Pubu Pamela w Szachach Błyskawicznych odbędą się:

  • poniedziałek, 17.07.2023 - godzina 20
  • poniedziałek, 28.08.2023 - godzina 20
  • poniedziałek, 4.09.2023  - godzina 20
  • poniedziałek, 25.09.2023 - godzina 20

Warto dodać, że turnieje szachowe w Hard Rock Pubie Pamela przyciągają wyjątkowych gości. W rozgrywkach inaugurujących rundę letnią Grand Prix Hard Rock Pubu Pamela w Szachach Błyskawicznych udział wziął toruński pisarz i scenarzysta - Marcel Wożniak. Powstał również komiks osadzony w szachowych realiach, dedykowany 25-leciu Hard Rock Pubu Pamela. Jego autorem jest Krzysztof Otorowski, zaś scenariusz do niego stworzył Michał Gasewicz. Komiks ten został opublikowany w 32. numerze prestiżowego czasopisma AKT. Turnieje w Hard Rock Pubie Pamela, niezależnie od dyscypliny, są miejscem w którym przenikają się różne, twórcze środowiska.

Sonda
Czy umiesz grać w szachy?