W Toruniu ruszyła budowa 320 Mieszkań Plus [ZDJĘCIA]

2020-10-06 9:43

Ruszyła budowa 320 Mieszkań Plus. - To pierwsza inwestycja w ramach rządowego programu mieszkaniowego w województwie kujawsko-pomorskim i pierwsza wykonywana z prefabrykatów - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Torunia. Zobaczcie co powiedzieli o niej prezydent Michał Zaleski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek i ważni prezesi spółek, które biorą udział w tym przedsięwzięciu.

W miniony poniedziałek (5.10.2020 r.), oficjalnie zainaugurowano budowę 320 mieszkań przy ul. Okólnej w Toruniu. Komunikat w tej sprawie opublikowali na głównej stronie grodu Kopernika przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia. Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości. - Będzie to pierwsze Mieszkanie Plus zbudowane z nowoczesnych prefabrykatów - czytamy.

Czytaj także: Koronawirus w Toruniu: WAŻNY oddział szpitala zamknięty. Zakażenia są też w szkołach!

- Niezmiernie się cieszę, że pierwszą łopatę w województwie kujawsko-pomorskim wbijamy w Toruniu. To inwestycja kluczowa dla mojego miasta. Cieszę się, że to właśnie my, torunianie, możemy przyczynić się do rozwoju naszego miasta poprzez budowę 320 mieszkań dla osób, które tych mieszkań bardzo potrzebują. Znajdą tutaj swoje miejsce na ziemi osoby młode, które wchodzą w życie, zakładają rodziny, które tutaj będą tworzyć społeczność, będą chować swoje dzieci - mówiła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

Teren, na którym uruchomiono budowę, położony jest po południowej stronie Wisły między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa. Osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami.

- Zgodnie z projektem przygotowanym przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci, centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw - informuje UMT.

- Te mieszkania będą adresowane do rodzin wielodzietnych, osób niepełnosprawnych, osób starszych, ale także do osób, które na stałe chciałyby się związać z Toruniem. Jestem przekonany, że kolejki do tych mieszkań będą ogromne. Skoro tak szybko, bo zaledwie w ciągu dwóch lat przygotowaliśmy wspólnie tę inwestycję na 320 mieszkań, to naszym następnym wyzwaniem będzie szukanie kolejnej lokalizacji, z którą będziemy mogli przystąpić do rządowego programu mieszkaniowego - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Generalnym Wykonawcą inwestycji jest spółka Pekabex, która zrealizuje ją w technologii nowoczesnej prefabrykacji. Oznacza to, że 15 tys. mkw. składających się na 320 mieszkań powstanie z elementów przygotowanych w halach produkcyjnych. Ściany warstwowe z elewacją, izolacją i stolarką powstaną w fabryce i gotowe będą przyjeżdżały na plac budowy, na którym montować je będą małe profesjonalne ekipy montażowe.

- Prefabrykacja ma mnóstwo zalet. Ona się szczególnie wpisuje nie tylko w kontekst COVID-19, który powoduje, że pewne procesy przyspieszyły, ale przede wszystkim to też oszczędność i jakość. Taka jakość nie jest możliwa do uzyskania na tradycyjnej budowie. Prefabrykacja wymaga jednak zachowania pewnej geometrii działki i tutaj to się sprawdza – miasto zaproponowało piękną działkę, która doskonale nadaje się do takiej realizacji - wyjaśniał prezes PFR Nieruchomości SA Wojciech Caruk.

- Elementy, z których będą powstawały te bloki będą pochodziły z fabryk w Poznaniu i Gdańsku. One już się produkują. Ta technologia ma wiele plusów, nie tylko czas realizacji czy jakość, ale także wypływają z niej korzyści dla samych mieszkańców, choćby pod względem akustyczności - to będą naprawdę ciche mieszkania - dodał prezes Pekabex Bet SA Przemysław Borek.

Prefabrykacja pozwala na wykonywanie prac niezależnie od warunków atmosferycznych, a to ważne w przypadku toruńskiego osiedla. Inwestycja ruszyła jesienią 2020 roku, a montaż będzie odbywał się przez całą zimę. Zgodnie z założeniami roboty budowlane potrwają 17 miesięcy. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 roku.

Mieszkanie Plus przy ul. Okólnej powstaje we współpracy z samorządem, który to zadanie powierzył Toruńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. W porozumieniu z miejską spółką odbędzie się nabór przyszłych najemców mieszkań. W Toruniu, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do Mieszkań Plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy i będzie składała się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, przyjętą w czerwcu 2019 roku, na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

Rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE